10. Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii 15-19 czerwca 2015 roku

12/06/2015 Kategorie: Aktualności, Biznes, Finanse publiczne, Gospodarka, Polska, Przemysł, Świat
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Organizowany od dziesięciu lat Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii jest corocznym wydarzeniem skierowanym do władz publicznych, agencji energetycznych, prywatnych przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń przemysłowych.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii

Fotografia: materiały prasowe

Tematem imprezy jest osiąganie unijnych celów polityki energetycznej i klimatycznej, a jej program obejmuje zagadnienia z dziedziny efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii na obszarze całej Europy. Wydarzenie, zapoczątkowane przez Komisję Europejską w 2006 r., jest organizowane przy wsparciu Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME).

Tegoroczna Konferencja na temat Polityki Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii odbędzie się w Brukseli w dniach 16 – 18 czerwca. Będzie to najważniejszy punkt tygodniowego cyklu imprez poświęconych zrównoważonej energii na terenie całej Europy. Tym razem organizatorzy chcą pobić ubiegłoroczny rekord 900 imprez i 100,000 uczestników.

Podczas Konferencji odbędzie się ceremonia wręczenia Nagród Zrównoważonej Energii za projekty wspierające osiąganie unijnych celów energetycznych, a przez cały czerwiec na obszarze Europy będą miały miejsce setki obchodów Dni Energii. Są to publiczne wydarzenia promujące bezpieczną, ekologiczną i efektywną energię poprzez wystawy, warsztaty, imprezy edukacyjne i wiele innych atrakcji.

Dziewięć unijnych projektów zawalczy o Nagrody Zrównoważonej Energii 2015.

 

Znamy dziewięciu finalistów, którzy będą walczyć o Nagrody Zrównoważonej Energii 2015 przyznawane za najbardziej nowatorskie unijne projekty w dziedzinie zrównoważonej energii. Zwycięzców ogłoszą komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii – Miguel Arias Cañete oraz szef Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego – Jerzy Buzek, 16 czerwca podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii 2015. Jest to najważniejsze wydarzenie poświęcone celom polityki energetycznej i klimatycznej, którego tematem w tym roku jest rola odpowiedzialnego konsumenta w nowej Unii Energetycznej.

Dziewięć wytypowanych projektów podzielono na trzy kategorie: odnawialne źródła energii; efektywność energetyczna; miasta, społeczności i regiony.

Odnawialne źródła energii

  1. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Polska): dopłaty na instalację kolektorów słonecznych w domach jednorodzinnych i wspólnotach mieszkaniowych.
  2. Spółdzielcze Centrum Energetyczne (Wlk. Brytania): odpowiedzialne podejście biznesowe do rynku energetycznego: niskoemisyjna energia generowana przez społeczności dla konsumentów.
  3. Kobiety w Europie dla Wspólnej Przyszłości (Niemcy). Wybierz energię słoneczną – żyj komfortowo: budowanie lokalnego potencjału w dziedzinie domowych solarnych instalacji grzewczych, instalacji ciepłej wody oraz systemów ocieplania w obszarach wiejskich i oddalonych regionach Europy Wschodniej i Kaukazu.

Efektywność energetyczna

  1. Program Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft, Virtuális Erőmű (Węgry): wirtualna elektrownia – gromadzenie, organizowanie, szacowanie i publikowanie osiągnięć zaangażowanych przedsiębiorstw w dziedzinie efektywności energetycznej.
  2. Cité Régionale de l’Environnement d’Ile-de-France (Francja), Energies POSIT’IF: partnerstwo publiczno-prywatne, dzięki któremu usunięto bariery finansowe i biurokratyczne utrudniające renowację budynków mieszkalnych.
  3. Austriacka Agencja Energetyczna (Austria): ecoGator: aplikacja na smartfona skanująca unijne etykiety efektywności energetycznej na produktach w celu obliczenia rocznego zużycia energii i kosztów w euro.

Miasta, społeczności i regiony

    1. Gemeente Apeldoorn (Holandia), Loenen neutralne energetycznie: projekt neutralnej energetycznie wsi, który można powielać na poziomie lokalnym, regionalnym i na obszarze północno-zachodniej Europy.
    2. Gmina Reggio Emilia (Włochy), BiciBus-PediBus: wolontariusze pomagają dzieciom dotrzeć do szkoły w sposób ekologiczny i bezpieczny wyznaczonymi trasami.
    3. Consell Comarcal d’Osona (Hiszpania), Projekt Desendolla’t: szkolenie w zakresie wydajnego zarządzania zasobami energetycznymi w szkolnictwie publicznym w powiecie Osona w Hiszpanii.

Oceń ten artykuł

10. Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii 15-19 czerwca 2015 roku

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz