Ile lokat warto mieć? Krótkoterminowe czy długoterminowe? Jak wybrać oprocentowanie? Krótki poradnik

07/04/2017 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Gospodarka, Inflacja, Lokaty bankowe
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Lokaty bankowe to produkty finansowe, których celem jest pomnażanie oszczędności. Gromadząc pieniądze na lokacie chronisz je nie tylko przed zgubnym wpływem inflacji, ale również przed zbyt lekkomyślnym roztrwonieniem. Jak to możliwe? Sprawdźmy.

W zależności od swoich preferencji możesz zdecydować się na lokaty krótkoterminowe, trwające do 12 miesięcy lub lokaty długoterminowe, trwające powyżej 12 miesięcy. Głównym kryterium wyboru powinna być możliwość zamrożenia pieniędzy na dłuższy lub krótszy okres.

Umieszczając pieniądze na lokacie musisz liczyć się z ich czasowym „zamrożeniem”. Oznacza to, że przez cały okres trwania depozytu nie będziesz mógł skorzystać ze zdeponowanych środków. Jeśli zdecydujesz się na wcześniejsze wypłacenie kapitału, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Trzeba przyznać, że taka perspektywa skutecznie minimalizuje ryzyko spontanicznych zakupów.

Lokaty długoterminowe czy krótkoterminowe?

Jeśli na koncie oszczędnościowym posiadasz całkiem sporą poduszkę finansową, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych kilkunastu czy kilkudziesięciu miesięcy zdeponowane środki nie będą Ci potrzebne. W takiej sytuacji strzałem w dziesiątkę okażą się lokaty długoterminowe.

Dzięki nim ochronisz swoje pieniądze przed zbyt pochopnym roztrwonieniem nie przez miesiąc czy dwa, ale nawet przez kilka lat. To doskonałe rozwiązanie, jeśli planujesz przeznaczyć zgromadzone środki np. na zakup własnego M czy wielomiesięczną podróż marzeń.

Jeśli natomiast pieniądze, które chcesz umieścić na lokacie, to Twoje jedyne oszczędności, wybór lokaty długoterminowej może okazać się ryzykowny. W przypadku konieczności sfinansowania nieplanowanych wydatków wcześniejsze zakończenie lokaty będzie tutaj nieuniknione. A to oznacza utratę odsetek.

Jeśli nie masz poduszki finansowej, załóż lokatę krótkoterminową lub rozdziel oszczędności na kilka lokat. Jeśli będziesz potrzebował zastrzyku gotówki, zakończysz wcześniej tylko jedną z nich. Pozostałe wciąż będą dla Ciebie pracować.

W zależności od swoich preferencji możesz umieścić pieniądze na lokatach krótkoterminowych trwających kilka miesięcy, tygodni, a nawet dni. Jeśli zależy Ci na szerokim wyborze, skorzystaj z usług Toyota Banku, oferującego depozyty na 160, 130, 100, 80, 22, a nawet… 3 dni.W ten sposób precyzyjnie dobierzesz lokatę do aktualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Ile można zarobić na lokacie?

Oprocentowanie lokat wynosi obecnie od 1 proc. do 3,5 proc. w skali roku. Choć nie jest ono imponujące, zdeponowane środki nie tracą na wartości. Z kolei środki ulokowane na nieoprocentowanym rachunku bankowym już tak. Sprawczynią całego „zamieszania” jest inflacja, czyli proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Jeśli dziś na Twoim nieoprocentowanym koncie znajduje się 1000 zł, tyle samo znajdziesz na nim jutro, za miesiąc, rok czy 5 lat. Niestety, w dłuższej perspektywie za wspomniany 1000 zł będziesz już mógł kupić zdecydowanie mniej dóbr niż teraz. Właśnie dlatego nie można pozwolić swoim pieniądzom na „lenistwo”.

Ważna kapitalizacja odsetek

Wybierając lokatę zwróć uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja odsetek to nic innego, jak dodawanie wypracowanych odsetek do kwoty kapitału. Czynnik ten, podobnie jak oprocentowanie, ma istotny wpływ na rentowność depozytu. Częstsza kapitalizacja oznacza dla Ciebie wyższy zysk.

Ile lokat warto mieć?

To, ile lokat warto posiadać, zależy przede wszystkim od wysokości Twoich wolnych środków oraz strategii oszczędzania. Dobrym pomysłem będzie założenie kilku lokat o odmiennych parametrach. Lokata długoterminowa, lokata krótkoterminowa, lokata progresywna, lokata o zmiennym oprocentowaniu – inwestując swoje środki w różne narzędzia finansowe nie tylko dogłębnie je poznasz, ale również upewnisz się, które z nich przynoszą Ci najwyższe zyski.

Oceń ten artykuł

Ile lokat warto mieć? Krótkoterminowe czy długoterminowe? Jak wybrać oprocentowanie? Krótki poradnik

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz