post

Kupić biuro czy wynająć?

Przedsiębiorca potrzebujący powierzchni biurowej ma kilka opcji do wyboru. Może samodzielnie wybudować swój własny lokal, kupić już gotową powierzchnię biurową lub ją wynająć. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje plusy i minusy.

W przypadku małych firm, nowopowstałych i tych z ograniczonym budżetem najbardziej ekonomicznym wariantem jest wynajęcie biura. Wraz ze wzrostem liczby pracowników, zapotrzebowania i przybywających produktów w ofercie można poszukać większej powierzchni lub ją kupić.

Czy biuro do wynajęcia to lepszy pomysł niż jego kupienie?

Jeśli kwestie finansowe nie mają większego znaczenia i firma nie musi uważać na wydatki związane z powierzchnią biurową, to najlepszym wyborem jest wybudowanie własnego budynku przy siedzibie przedsiębiorstwa, co zmniejszy koszty związane z logistyką. Zaoszczędzić można chociażby na transporcie do biura, które znajduje się w zasięgu ręki. Jest to jednak najdroższe rozwiązanie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dużo tańsze, szybsze i prostsze jest znalezienie odpowiedniej powierzchni biurowej i wynajęcie jej na określony okres czasu. Dostępnych jest ich coraz więcej w nowoczesnych budynkach, w dogodnej lokalizacji. Są one przystosowane do codziennego użytkowania, przyjmowania klientów i kontrahentów, organizowania konferencji itd. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wiąże się ono z niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Najemca nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z konserwacją i remontem budynku.

Bardzo często biura mają już podstawowe wyposażenie, co jest dużym ułatwieniem. Do dyspozycji są sale konferencyjne, przestronne open space, miejsca do odpoczynku, przestrzenie coworkingowe. W budynkach z biurami do wynajęcia często mieszczą się też inne obiekty – sale treningowe, banki, poczta, kawiarnia czy nawet restauracja. Pracownicy mogą bez problemu załatwić wszystkie niezbędne sprawy i to w obrębie miejsca pracy. Kupno i wyposażenie takiej przestrzeni wiąże się ze znacznie większymi kosztami. Do tego dochodzą jeszcze opłaty związane z eksploatacją miejsca. Zaletą wynajmu biura jest także to, że nie trzeba przywiązywać się do jednego miejsca i w każdej chwili możliwe jest przeniesienie się do innego, nie martwiąc się o znalezienie kupca na dotychczasowe lokum.

artykuł powstał we współpracy z maxon.pl

post

E-commerce w Polsce – szansa czy zagrożenie?

Kolejny rok, kolejne wzrosty. E-commerce w Polsce to prawdziwa żyła złota. Internauci w Polsce stanowią już 83,4% całego społeczeństwa, a aż 62% z nich dokonało kiedyś zakupów online. Wnioski nasuwają się same – w e-commerce warto inwestować, zwłaszcza w Polsce!

Raport Gemius 2019

Digital Market Outlook uplasował Polskę na 13, miejscu wśród najprężniej rozwijających się rynków e-commerce. W ciągu ostatnich dwóch lat, wartość sprzedaży w sklepach internetowych wzrosła o 15 mld zł. W tym samym czasie przybyło 2,15 mln nowych klientów sklepów internetowych.

Nic więc dziwnego, że tylko w 2018 r. powstało aż 1800 nowych sklepów internetowych. Przedsiębiorcy widzą w polskim rynku ogromny potencjał i chcą tutaj próbować swoich sił. I słusznie. Klienci takich sklepów to już nie tylko młodzież. Jak podaje Gemius, w 2019 r. aż 26% klientów sklepów internetowych miało ponad 50 lat. Grono seniorów robiących zakupy internetowe stale rośnie. Więcej przeczytacie chociażby w tym artykule https://paq-studio.com/blog/e-commerce-w-polsce-statystyki/. Przedstawione dane są naprawdę obiecujące. Polski rynek e-commerce wygląda naprawdę dobrze, a z tego, co mówią eksperci, można wywnioskować, że będzie jeszcze lepiej.

Dlaczego e-commerce to przyszłość? Statystyki wszystko wyjaśniają

Już 61% Internautów korzysta ze smartfona przy zakupach online. Zapytani o największe zalety sklepów internetowych, odpowiadają: dostępność całą dobę, brak konieczności jechania do sklepu, nieograniczony czas wyboru. Taka wygoda podoba się każdemu, w tym seniorom!

Warto też zaznaczyć, że popularność e-commerce w Polsce stale rośnie. W 2017 r. zakupy online robiło zaledwie 54% internautów, podczas gdy w 2019 r. było to już 62%. Eksperci są pewni, że ta wartość będzie rosła. Zasługę w tym mają przede wszystkim marketplace’y. W Polsce główną rolę odgrywa Allegro. Istotnym graczem jest także azjatycki gigant – Aliexpress i to właśnie handel transgraniczny jest zjawiskiem, które dopiero się rozwija. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy aż 26% internautów kupowało w zagranicznych sklepach. Dwa lata wcześniej było to tylko 16% Internautów. Jeżeli wierzyć ekspertom – w ciągu najbliższych lat cross-border stanie się hitem.

post

Korzyści posiadania terminala płatniczego

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w wielu punktach usługowych w Polsce nadal nie ma możliwości płatności kartą. Budzi to często zdziwienie potencjalnych klientów, którzy są zmuszeni do rezygnacji z danej transakcji – zazwyczaj ze względu na brak gotówki w portfelu. Historie o wysokich prowizjach i kosztach utrzymania terminala są na szczęście tylko wspomnieniem przeszłości.

W rozwój infrastruktury płatności bezgotówkowych aktywnie angażuje się także polskie państwo.

kasa fiskalna

Główne zalety terminali płatniczych

Są one na tyle wyraźne i jednoznaczne, że trudno sobie wyobrazić ich niedostrzeżenie.

1. Oszczędność czasu – brak konieczności przeliczania środków, weryfikowania ich autentyczności i wiecznego problemu z brakiem drobnych, aby wydać resztę z banknotu o wysokim nominalne.

2. Kompleksowe, całodobowe wsparcie przez 365 dni w roku – nie trzeba martwić się samodzielnym serwisowaniem urządzenia.

3. Bezawaryjność – jak wiadomo, na tzw. złośliwość rzeczy martwych często człowiek nie ma wpływu, jednak niezawodność nowoczesnych terminali wynosi już 99,999%.

4. Bezpieczeństwo – brak fizycznej gotówki w kasie fiskalnej to zawsze mniejsze ryzyko kradzieży.

5. Sprawny przepływ środków – ich dostępność na koncie firmowym często jest już rejestrowana kolejnego dnia roboczego (nawet do godziny 8:30).

6. Wizerunek – brak terminala płatniczego to często bezpowrotna utrata wielu klientów. Zmiana tego stanu rzeczy na pewno przełoży się na wzrost osób zainteresowanych daną usługą lub produktem.

Techniczne możliwości terminali

Urządzenia oferowane przedsiębiorcom mogą się względem siebie nieznacznie różnić, a do tych bardziej popularnych typów należą min.:
– terminal przenośny GPRS – łączy się poprzez kartę SIM oraz system bezprzewodowej transmisji danych z najsilniejszym dostawcą GPRS w okolicy,
– terminal stacjonarny IP/PSTN – połączenie z internetem następuje poprzez przewód podłączony do routera lub linię telefoniczną,
– terminal mobilny – jego działanie oparte jest na połączeniu ze smartfonem lub tabletem poprzez moduł Bluetooth i aplikację mobilną firmy Elavon. Wystarczy jedynie połączenie z internetem.

Program ‘Polska Bezgotówkowa’

To niepowtarzalna okazja, aby otrzymać terminal i maksymalnie ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją. W jego ramach opłaty są często wręcz znikome, jednak warto sprawdzić szczegółowo ofertę wybranego banku, aby mieć jak najszersze pole manewru. Przykładowo: w banku Santander abonament za terminal mobilny wynosi 0 PLN – na zawsze. W przypadku terminali przenośnych abonament w wysokości 0 PLN  obowiązuje aż przez 18 miesięcy. Co ważne, przedsiębiorca ma prawo nie do 1, ale aż do 3 urządzeń na potrzeby obsługi  swojej firmy.

Program ‘Polska Bezgotówkowa’ jest otwarty dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie przyjmowały płatności kartą w okresie 1 roku przed planowaną datą przystąpienia do programu oraz nie prowadzą firmy opartej wyłącznie na urządzeniach samoobsługowych i automatach vendingowych jako ich operator. Ważne: z możliwości wzięcia udziału w programie wyłączeni są także przedsiębiorcy posiadający swoje sieci handlowe lub działający na zasadach franczyzy i posiadają z tego tytułu więcej niż 5 placówek usługowych/handlowych pod jednym znakiem towarowym.

post

Wzrost składek ZUS – dlaczego przedsiębiorcy obawiają się roku 2020?

Projekt ustawy budżetowej na rok 2020 został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Co to oznacza? Szykuje się wzrost składek ZUS, który szczególnie mocno obciąży małe firmy. Specjaliści mówią jasno, musimy się szykować na prawie 10 procentowy wzrost.

Co spowodowało podwyżkę składek ZUS?

Zacznijmy od podstawy – jak obliczana jest składka? Wynika bezpośrednio ze średniego miesięcznego wynagrodzenia. Ministerstwo Finansów w budżecie na rok 2020 prognozuje wzrost średniego wynagrodzenia do 5227 złotych. Podstawowy wymiar składki stanowi 60% tej kwoty, czyli na najbliższy rok 3136,2 zł. Co ten wzrost oznacza w praktyce? Przedsiębiorcy zapłacą nawet o 127 zł więcej, a łącznie wszystkie składki wyniosą prawie 1070 złotych.

Czy zmianie ulegnie również składka zdrowotna?

Składka zdrowotna ulegnie zmianie, ponieważ jest zależna od przeciętnego wynagrodzenia. Sposób jej obliczania delikatnie się różni, ponieważ wynosi 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorców w ostatnim kwartale roku. Z tego, powodu oficjalną wysokość składki poznamy dopiero w styczniu 2020.

Prognozy specjalistów mówią jasno. Biorąc pod uwagę zmiany w poprzednich latach, możemy stwierdzić, że prawdopodobnie składka wzrośnie do poziomu 370 złotych.

Jak wzrost składek wpłynie na program „mały ZUS”?

Przypominamy, że od roku 2019 firmy o małych obrotach płacą ZUS w zależności od osiągniętego przychodu. Kto korzysta z takiej składki? Przedsiębiorcy, których łączny obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekroczyła 30 – krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Każdy przedsiębiorca, który zadeklarował płacenia składki „mały ZUS”, musi go wyliczyć samodzielnie. Podstawą do obliczenia składki jest średni miesięczny przychód z poprzedniego roku.

Potrzebujesz porady dotyczącej podatków? Sprawdź bb-biuro.pl/rozliczenia-podatkowe-bydgoszcz/

post

Podsumowanie raportu finansowego spółki MBR Finance za II kwartał 2018

Spółka MBR Finance opublikowała raport kwartalny prezentujący aktualne wyniki finansowe przedsiębiorstwa oraz prognozy finansowe na przyszłość, a także potwierdzający stabilną kondycję ekonomiczną firmy, pozwalającą z optymizmem spoglądać na kolejne lata działalności. Jaki zysk wygenerowała spółka w II kwartale bieżącego roku? Co będzie stanowić główny motor napędowy firmy w najbliższym czasie? Read More

post

Biuro wirtualne dla mnie, czyli jakie?

Usługi biur wirtualnych, choć wciąż będące dość świeżymi na rynku, zyskują coraz szersze grono odbiorców. I trudno dziwić się takiej tendencji, bo w niewielkich kosztach można zyskać na tym wszystkim, czego potrzebuje każdy przedsiębiorca – mały, średni i duży. Jak jednak wybrać dobre biuro wirtualne? Na które elementy warto zwracać uwagę, przeglądając oferty? Read More