Bezrobocie w Europie nadal na wysokim poziomie. Pojawiły się najnowsze dane Eurostatu

03/08/2013 Kategorie: Aktualności, Bezrobocie, Rynek pracy, Świat, Waluty
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Najnowsze dane opublikowane przez Eurostat wskazują jednoznacznie, że Europa ma narastający problem bezrobocia. Liczba osób, które pozostają bez zatrudnienia utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. Tak źle nie było od lat.

Bezrobocie w UE utrzymuje się na rekordowym poziomie

Unia EuropejskaEksperci z Eurostatu oszacowali, że bezrobocie w Europie nieco zmalało – trudno jednak mówić o wyraźnym trendzie spadkowym. W całej Unii Europejskiej bez pracy zostaje przeszło 12 % osób, czyli około dwadzieścia sześć i pół miliona obywateli. To dużo szczególnie jeśli weźmiemy poprawkę na sezon turystyczny i uruchomieniu wielu stanowisk tymczasowych.

Wiadomo już, że największe problemy z bezrobociem mają Hiszpanie; w kraju bez zatrudnienia zostaje 26 % osób, ale w trudnej sytuacji są także Grecy. Z kolei ze wskaźnikiem bezrobocia najlepiej radzą sobie: Austria (bezrobocie na poziomie 5%), Niemcy oraz Luksemburg.

Przyglądając się danym Eurostatu z 2012r. można odnieść wrażenie, że miejsce w jakim znalazła się Europa jest naprawdę trudne. W porównaniu do tego samego okresu sprzed roku – bezrobocie wzrosło wśród siedemnastu państw, spadło zaledwie w dziesięciu.

Eurostat zaniża poziom bezrobocia dla Polski?

Ostatecznie Eurostat przyjął, że w Polsce bezrobocie wynosi dokładnie 10,6 (dane za czerwiec 2013r.), a to nieco mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Przypomnijmy jednak, że dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na 13,2 %.

Problemy z zatrudnieniem młodych nie znikają

Szacuje się, że w całej UE aż blisko pięć i pół miliona bezrobotnych to osoby, które nie skończyły 25 lat. Co prawda, jeśli przyjrzeć się uważnie – liczba zmalała o około czterdzieści tysięcy w skali roku, ale zdaniem ekonomistów w tej kwestii nadal nie ma powodu do zadowolenia.

Oceń ten artykuł

Bezrobocie w Europie nadal na wysokim poziomie. Pojawiły się najnowsze dane Eurostatu

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz