Ukraina nie chce już rosyjskiego gazu. Ma nowego dostawcę

19/05/2020 Kategorie: Finanse publiczne, Fundusze, Gospodarka, Przemysł, Świat
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Z informacji do jakich dotarła nasza redakcja wynika, że Ukraina podpisała umowę z Norwegią na dostawę gazu. Wiemy już, kiedy dotrą pierwsze duże dostawy tego surowca.

Ukraina chce być bardziej niezależna energetycznie

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by Milosz1

Formalnie z norweskim dostawcą Statoil współpracę podpisał ukraiński Naftohaz. Eksperci oceniają, że to kolejna próba uniezależnienia się od wpływów Rosji na gospodarkę kraju, a przy tym szansę na znacznie bardziej dynamiczny rozwój spółki Statoil w tej części kontynentu.

Pierwsze dostawy gazu mają trafić do Ukrainy już za kilka dni. Więcej informacji już wkrótce na łamach naszego serwisu finansowego.

Co na to nasi czytelnicy?

Aleksander Dworacki napisał: Dobra dobra, na papierze wszystko wygląda naprawdę zachęcająco, ale nie można wykluczyć, że za kilka miesięcy norweska spółka Statoil wstrzyma nagle dostawy, bo nie będzie dostawała zapłaty za dotychczasowe zlecenia. Prawda jest taka, że Ukraina nadal nie ma środków na opłacenie dostaw surowców pobranych przez ostatni rok z Rosji, a co dopiero mówić o uregulowaniu rachunków za gaz sprowadzony z Norwegii – sam pomysł wydaje się całkiem trafny, bo Moskwę należałoby odciąć, ale moim zdaniem to nie rozwiązuje problemu Ukrainy w żadnym zakresie. Pozdrawiam serdecznie.

Sylwester Potocki napisał: Mam podobne zdanie w tym temacie. Ukraina nie ma przecież żadnych zdolności finansowych na to, aby pokryć swoje bieżące kredyty w postaci gazu z Rosji, to niby z czego zapłacą Statoil’owi? Jakoś tego nie widzę. Oczywiście chciałbym, aby w końcu kolejne kraje europejskie (nie tylko UE) poszły po rozum do głowy i też próbowały uniezależnić się od wpływów Rosjan, ale moim zdaniem to jeszcze nie jest dobry czas i tyle.

A Wy, co o tym sądzicie?

Oceń ten artykuł

Ukraina nie chce już rosyjskiego gazu. Ma nowego dostawcę

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 4 ocen
 1. paweł pisze:

  Wcale mnie to nie dziwi. My też już dawno powinniśmy się uniezależnić!

 2. Julek pisze:

  W 100% zgadzam się z Panem Sylwestrem Potockim!

 3. Paweł Bednarczyk pisze:

  No wiem, że różne są wieści. Widziałem, że od 2015 roku Ukraina ciągnie gaz zachodu czyli Węgier, Słowacji i od nas. Ciekawe gdzie my produkujemy gaz haha

 4. Julia pisze:

  Warto też mówić o takich kolosach, jak Uniper Global, Noble, Engie, Eni, Axpo Trading, Trailstone, DufEnergy!

Dodaj komentarz