Polacy ruszyli na zakupy. Sprzedaż kredytów gotówkowych rośnie

12/02/2014 Kategorie: Aktualności, Chwilówki, Domowe finanse, Finanse osobiste, Lokaty bankowe, Polska, Pożyczki na raty, Ubezpieczenia
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Badania dowodzą, że po czterech przeciętnych latach, nowy 2014r. ma być przełomowy dla sektora bankowego w zakresie sprzedaży kredytów konsumpcyjnych. Eksperci dostrzegają rosnące zainteresowanie tego typu produktami finansowymi – już w ubiegłym roku zanotowano wyniki lepsze od oczekiwanych.

Banki nie kryją zadowolenia

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport, z którego wynika, że w 2013r. kasy spółdzielcze SKOK oraz banku sprzedały w zeszłym roku przeszło 6,6 mld kredytów konsumpcyjnych.

Warto zaznaczyć, że rynek znacząco przyspieszył już w połowie 2012r., ale wyraźny trend dostrzeżono dopiero w okresie wakacyjnym ubiegłego roku. Eksperci przekonują, że to efekt wprowadzenia m.in. rekomendacji T, która wprowadziła zasadnicze uproszenie w zakresie obliczania zdolności kredytowej wobec potencjalnie zainteresowanych klientów.

W efekcie Polacy mogli starać się o pożyczki będące równowartością 4-krotnej, przeciętnej wypłaty w sektorze firm. Banki otworzyły w ten sposób klientom dostęp do kredytowania wielu bieżących potrzeb – kredytów udzielono także wielu osobom, które nie wykazują legalnych dochodów.

Zyski banków mogły być jeszcze wyższe, ale pulę zgarnęły firmy pożyczkowe

Analitycy są zdania, że gdyby banki pozwalały na zaciągnięcie pożyczek na jeszcze mniejsze środki, ich wyniki byłyby jeszcze, ale tak się nie stało – sektor podzielił się bardzo dobrymi wynikami z prywatnymi firmami pozabankowymi, które udzieliły pożyczek gotówkowych o wartości ok. 4 miliardów złotych.

Nadal jedna trudno mówić o przełomie i wynikach finansowych sektora bankowego z okresu lat 2007-2008, kiedy to w ciągu 12 miesięcy sprzedano 10 miliardów kredytów.

Oszacowano, że rok 2014r. może być mimo wszystko przełomowy w zakresie sprzedaży kredytów na co wskazują wyniki osiągnięte przez sektor w styczniu. Warto podkreślić, że liczba zapytań jakie spływały do banków w pierwszy miesiącu tego roku była o blisko 20% wyższa niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Oceń ten artykuł

Polacy ruszyli na zakupy. Sprzedaż kredytów gotówkowych rośnie

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 3 ocen
 1. Paweł Skorczak pisze:

  Nabrali Polaków na tanie kredyty – jak już bankierzy napełnią swoje kiesy, wtedy RPP podwyższy stopy procentowe i wszyscy będą zadowoleni. Dziwię się, że kredyty są w ciąż tak popularne.

 2. Marek pisze:

  W dużej mierze banki w ostatnich latach walkowerem oddały rynek kredytów gotówkowych firmom pożyczkowym. Może nie całkiem z własnej woli (bo pod naciskiem KNF), ale jednak.

 3. Józek pisze:

  Kredyty gotówkowe wcale nie są takie drogie, a można dostać szybko potrzebny zastrzyk gotówki. Ja tam zawsze mam jakiś kredyt.

 4. Łucja pisze:

  Ja tam nie mam żadnego kredytu i jestem z tego dumna! Nigdy nawet nie wzięłam nic na raty 🙂

Dodaj komentarz