KNF nałożył 10 milionów kary na Alior Bank

06/09/2019 Kategorie: Bankowość, Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Alior Bank 10 milionów kary za oferowanie klientom nieuczciwych ofert inwestycji. Kara mogła być znacznie wyższa.

Za co ukarano Alior Bank?

Komisja Nadzoru Finansowego dopatrzyła się naruszeń, między innymi przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Bank będzie musiał zapłacić 10 milionów złotych kary. W komunikacie KNF czytamy, że wskazane naruszenia były związane z obrotem certyfikatami inwestycyjnymi.

Ustalono, że miały miejsce przypadki nie zawierania przez Bank umów dotyczących przyjmowania i przekazywania oraz wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych z osobami nabywającymi certyfikaty inwestycyjne funduszy w ramach obrotu wtórnego za pośrednictwem Biura Maklerskiego Banku.

Co więcej, stwierdzono, że Alior Bank świadczył usługi doradztwa inwestycyjnego na rzecz klientów, z którymi nie zawarł umów dotyczących tego rodzaju świadczeń. Pracownicy Banku w mailach udzielali klientom informacji i wskazówek dotyczących inwestycji.

Świadczenie tego typu usług bez odpowiedniej umowy jest naruszeniem interesu klienta. Zdaniem komisji dbanie o działanie w zgodzie z interesami klientów należy do fundamentalnych zasad postępowania firmy inwestycyjnej.

Kara mogła być wyższa – dlaczego ją złagodzono?

Komisja mówi jasno – kara mogła być znacznie wyższa. Na złagodzenie wpłynęły działania podjęte przez Alior Bank, które mają na celu usunięcie skutków naruszeń prawa.

Bank zawiera z poszkodowanymi osobami porozumienia, na podstawie których odkupuje niekorzystne certyfikaty inwestycyjne. KNF uznało, że te działania są pożądane z punktu widzenia ochrony interesu klientów. Z tego powodu wymierzyło niższą karę.

Oceń ten artykuł

KNF nałożył 10 milionów kary na Alior Bank

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 3 ocen
 1. Miki pisze:

  Chyba czas wynieść się z Aliora, jak tu takie hece!

 2. Aleksander pisze:

  Ja od lat mam konto w Alior Banku (i to nie jedno konto, a 3). Niestety nie wpływa to w ogóle na warunki kredytu hipotecznego. Szkoda, że nie dba się o Klienta :/

 3. Kaja pisze:

  Dobrze, że już się wyniosłam z tego banku!

 4. Igi pisze:

  A to mój ulubiony bank 🙁

Dodaj komentarz