Bezrobocie we Włoszech bije rekordy. Na południu Europy jest coraz gorzej

08/07/2013 Kategorie: Aktualności, Bezrobocie, Rynek pracy, Świat, Waluty
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

W maju bezrobocie we Włoszech sięgnęło rekordowego poziomu, a kolejne problemy gospodarcze wydają się narastać. Ekonomiści przekonują, że to nie koniec, bo włoskie przedsiębiorstwa w obawie przed pogłębieniem się recesji, przerywają kolejne inwestycje.

włochyDwa miesiące temu, we Włoszech zanotowano bezrobocie na poziomie 12,2 %, a to o 0,2 % więcej w porównaniu do kwietnia. Z szacunków ekonomistów Bloomber’a wynikało, że liczba osób, które nie nie mogą znaleźć zatrudnienia sięgnie 12,1 %, to jednak nie oznacza, że Włosi mają powody do zadowolenia, przeciwnie – sytuacja wydaje się sukcesywnie pogarszać.

Tak złych wyników nie było od końca lat 70.

Analitycy przypominają, że stopa bezrobocia na poziomie 10 % + utrzymuje się na Półwyspie Apenińskim już od prawie półtora roku. Ostatnie dane z maja 2013r. są najgorszymi, które zanotowano od końca lat 70. we Włoszech.

Rząd stara się o utworzenie nowych miejsc pracy

Szacuje się, że na koniec roku, bezrobocie we Włoszech sięgnie 12,4-12,5 %, chociaż rząd pracuje nad nowelizacjami ustaw o rynku pracy. W tej chwili przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie młodego pracownika na stałe, mogą liczyć na znaczące zwolnienia podatkowe – dzięki temu rząd oczekuje, że do aktywności zawodowej uda się przywrócić około 200 tys. Włochów.

Z ostatnich danych podanych przez Istat wynika, że liczba młodych, bezrobotnych Włochów zmalała do poziomu 38,5 %.

Oceń ten artykuł

Bezrobocie we Włoszech bije rekordy. Na południu Europy jest coraz gorzej

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz