Czy i jak osoby w podeszłym wieku powinny inwestować?

23/06/2017 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Fundusze, Giełda, Gospodarka, Inwestycje, Lokaty bankowe
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Wybranie najlepszej drogi do pomnażania pieniędzy jest często bardzo trudne.

Konieczne jest znalezienie takiej metody inwestycyjnej, która będzie wyróżniała się jednocześnie dobrą stopą zwrotu, a także akceptowalnym poziomem ryzyka. Jaka metoda sprawdzi się w przypadku seniorów?

Często możemy spotkać się z przekonaniem, że inwestowanie na starość nie jest opłacalne. Jednak nie warto trzymać pieniędzy po prostu na koncie lub niskooprocentowanej lokacie, gdy istnieje szasną na ich zainwestowanie. Tutaj opcji mamy bardzo dużo, dlatego warto zapoznać się z różnymi z nich w celu dobrania tej najlepszej.

 Najważniejsza dywersyfikacja

Przede wszystkim trzeba wskazać, że w przypadku inwestycji niezależnie od wieku inwestora najważniejsza jest dywersyfikacja, czyli lokowanie pieniędzy w różne inwestycje. Wkładanie wszystkich pieniędzy na giełdę czy w fundusze inwestycyjne nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wówczas zmniejszamy ryzyko związane z utratą pieniędzy, gdy jedna z inwestycji się nie powiedzie.

Wygoda przede wszystkim

Wielu seniorom zależy na wygodzie inwestowania, dlatego chcą oni powierzyć po prostu pieniądze ekspertom, którzy będą mogli zająć się wszystkim. Według badań przeprowadzonych przez NBP, większość seniorów w wieku powyżej 65 lat decyduje się na lokaty bankowe. Wiadomo jednak, że nie są one zbyt atrakcyjne pod kątem zysków.

Fundusze inwestycyjne dla seniorów

Tutaj wygodnym, alternatywnym rozwiązaniem są też fundusze inwestycyjne, które możemy znaleźć w szerokiej gamie różnych wariantów – dla mniej i bardziej ryzykownych inwestorów.  Seniorzy wybierają głównie fundusze krótkoterminowe. Dobrym pomysłem będzie też ulokowanie środków w tak zwanym III filarze, aby można było odebrać je przy przejściu na emeryturę.

Czy warto ryzykować?

Seniorzy generalnie są mniej zainteresowani bardziej ryzykownymi metodami inwestycji, na przykład giełdą czy rynkiem Forex. Zyski są wówczas bardzo atrakcyjne, ale z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że niebezpieczeństwo straty jest również bardzo wysokie.

Oceń ten artykuł

Czy i jak osoby w podeszłym wieku powinny inwestować?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz