Czy można kupić ekspres do kawy na firmę?

10/12/2021 Kategorie: Biznes, Przemysł
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Jeśli masz już założoną działalność gospodarczą i chcesz rozpocząć urządzanie własnego biura, to z pewnością planujesz zakupić odpowiedni ekspres, abyś mógł z pracownikami pić poranną kawę. Jednak może to nie wydawać się takie proste, ponieważ oprócz wyboru modelu i typu sprzętu, należy się pochylić nad ciążącymi kosztami. Czy jesteśmy w stanie wziąć ekspres do kawy na naszą firmę?

Ekspres do kawy w kosztach firmy

Jest to z pewnością wielki wydatek, wszak nie kosztują one mało. Zwłaszcza jeśli przymierzasz się do kupienia porządnego i solidnego ekspresu, który ma wiele funkcji i wytrzyma z wiele lat, nie tracąc przy tym sprawności. Na samym początku należy się dokładnie przyjrzeć artykułowi 22 ustawy o podatku od osób fizycznych. Wskazane w nim jest, że „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”.

Jednak działa to w przypadku wszystkich podatników prowadzących usługi gastronomiczne i kawiarnie. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z artykułem 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jego zakup musi przyczyniać się do osiągnięcia przychodów. Dopiero wtedy może zostać ujęty w kosztach przedsiębiorcy, pod warunkiem, że został udokumentowany fakturą wystawioną na dane firmowe.

A więc jeżeli zakupienie ekspresu do kawy przysłuży się jedynie potrzebom przedsiębiorcy lub jego pracownikom – całkowity koszt jest traktowany jako wydatek o charakterze osobistym i nie może być w żaden sposób zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Dlatego najważniejsze jest umiejętne udokumentowanie wykorzystywania takiego sprzętu w swojej firmie. Oprócz samej faktury zadbaj na przykład o odpowiednie zdjęcia, potwierdzające, że taki ekspres znajduje się w poczekalni, ponieważ tego typu zakupy są często kontrolowane i sprawdzane przez urzędników.

Czy ekspres do kawy pobiera dużo prądu?

Jeśli kupno ekspresu masz już za sobą, to zapewne zastanawiasz się, ile zużywa on prądu, aby nie zwiększyć sobie niepotrzebnie niechcianych wydatków w postaci rachunków za prąd. Smaczna kawa o poranku może nie wystarczyć i przelać szalę goryczy, kiedy w grę mogą wchodzić duże koszty utrzymania całego sprzętu.

W zależności od tego, jaki ekspres kupiłeś, to taki średniej klasy zużywa około 1200 W energii. Wydaje się to duża wartość, prawda? Jednak czajnik, którego także użyłbyś do zaparzenia sobie kawy sypanej lub rozpuszczalnej charakteryzuje się dwukrotnie większym zużyciem energii, niż zakupiony przez Ciebie ekspres. Jednakowoż codziennie korzystanie po kilka razy dziennie przekłada się na zwiększenie tej ilości. Dla przykładu roczne korzystanie z ekspresu do kawy może Cię wynieść w przybliżeniu 132 złote. Czy jest to tak duża wartość, że warto rezygnować z porannej kawy?

Oczywiście należy pamiętać, że odpowiednie dobranie ekspresu do kawy jest kluczem. Jeśli się nie znasz na sprzęcie, to najrozsądniejszą opcją byłoby poczytanie o nim w internecie lub zapytanie się znawcy w sklepie, który poleci i dlaczego powinieneś się na niego zdecydować. Producenci wypisują wszystkie niezbędne dane, które masz na wyciągnięcie ręki, z tego powodu nie masz się czego obawiać, stawiając na zakup ekspresu do swojego biura. Życzymy smacznej kawy i opłacalnego zakupu!

Oceń ten artykuł

Czy można kupić ekspres do kawy na firmę?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz