Czy można sprzedać dom z kredytem?

04/01/2021 Kategorie: Inwestycje, Kredyty hipoteczne, Nieruchomości, Pożyczki na raty, Sprzedaż nieruchomości, Wynajem nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Wiele osób zastanawia się, czy można sprzedać dom z kredytem. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak, tylko może to wydawać się o wiele trudniejsze, niż się tego spodziewasz.

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania w celu wystawienia i sprzedaży swojego mieszkania musisz uzyskać na to pozwolenie od banku, który udzielił Ci kredytu. To zupełnie inny przypadek, niż u osób, które mieszkanie kupiły za własne pieniądze – ponieważ nie wiążą się z żadnymi ograniczeniami i swobodnie bez skomplikowanych formalności mogą wystawić swoje mieszkanie na sprzedaż.

Dany bank, który udzielił C kredytu, jest już wpisany w hipotekę nieruchomości – to forma zabezpieczenia dla banku, które chroni jego pieniądze, kiedy zaprzestaniesz spłacać raty w terminie. Dom z hipoteką jak najbardziej możesz wystawić na sprzedaż, tylko Twoim obowiązkiem jest poinformowanie o tym banku. Urząd skarbowy nie musi nic wiedzieć, lecz będziesz musiał zapłacić podatek, jakim jest PCC, inaczej mówiąc – podatek od czynności cywilno -prawnych. Mniej więcej jest to 2% ceny danego mieszkania.

Warto również być świadomym tego, że wniosek o wykreślenie mieszkania z hipoteki może złożyć nowy właściciel danej nieruchomości. Dla terminowego wywiązania się z zobowiązania ważna jest informacja procedury bankowej, która dotyczy całościowej spłaty kredytu oraz wyznaczenia terminów.

Jak sprzedać dom z kredytem?

Zakup domu na kredyt nie wyklucza możliwości, że możesz go sprzedać po cenie rynkowej. Na taką transakcję niestety zgodę musi udzielić odpowiedni bank, od którego pożyczałeś pieniądze. Niestety, dotychczasowy właściciel domu, co jeszcze nie spłacił kredytu, jest w pewnie sposób ograniczony, jeśli chodzi o swobodne gospodarowanie swoimi zasobami. Istnieje także jedna fajna możliwość, dzięki, której zrefinansujesz kredyt gotówkowy lub przeniesiesz go na zakup innego domu przy jednoczesnej sprzedaży nieruchomości z kredytem.

Niestety – dla wielu ludzi mieszkających w Polsce kredyt hipoteczny jest niemal niezbędny przy zakupie domu. Ceny domów wzrastają z roku na rok, a pensje pozostają w tym samym miejscu. Zarabiając najniższą lub średnią krajową – nie jesteś w stanie odłożyć na dom w ciągu najbliższych pary lat – prędzej czy później będziesz musiał zawnioskować w banku o pożyczenie Ci pieniędzy. W różnych kryzysowych sytuacjach ludzie spotykają się z przymusem sprzedaży swojego kredytowanego domu. Taka transakcja jest opłacalna i korzystną tylko wtedy, gdy możesz sprzedać dom za wyższą cenę, niż go uprzednio kupiłeś.

W swoim ogłoszeniu domu na sprzedaż musisz zaznaczyć, że jest on objęty kredytem, aby móc go także sprzedać z korzyścią dla siebie, niezbędna jest tu zgoda banku i formalności tyczących się warunków spłaty kwoty. Zanim sprzedaż dom, niezbędne do tego będzie podpisanie z kupującym umowy przedwstępnej. Jeżeli sprzedajesz swój dom, musisz zapłacić zaliczkę. Sprzedaż mieszkania razem z kredytem nie jest wcale prostą sprawą – lecz nie oznacza to wcale, że niemożliwą. Powodzenia!

Oceń ten artykuł

Czy można sprzedać dom z kredytem?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen
  1. Julek pisze:

    Bardzo ciekawy temat! Nie miałem pojęcia, że można sprzedać czy kupić dom z kredytem. Muszę się zainteresować, bo ciakaw jestem komu się to opłaca.

Dodaj komentarz