Czy remont mieszkania trzeba zgłaszać?

31/12/2021 Kategorie: Domowe finanse, Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Planując remont, należy także wziąć pod uwagę to, jakie założone prace należy zgłosić do urzędu, mogą wymagać zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Nie powinno się o tym zapominać, dlatego pierwszym krokiem powinno być określenie dokładnego rodzaju przeprowadzanych zmian. Ale co dokładnie należy zgłaszać odpowiednim organom państwowym?

Czy remont trzeba zgłaszać?

Przede wszystkim musisz przejrzeć regulamin wspólnoty mieszkaniowej, do której należysz. Zdarzają się bowiem przypadki, w których właściciel budynku zobowiązuje jego mieszkańców do powiadamiania zarządu o pracach remontowych. Pomoże Ci to uniknąć kar ustawowych, które mogłyby w konsekwencji zostać na Ciebie nałożone za niestosowanie się do regulaminu. Grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych, a dodatkowo zawierać nakaz przywrócenia pierwotnego stanu posiadanej nieruchomości.

Każdego remontu nie trzeba zgłaszać, ponieważ niektóre czynności w żadnym stopniu nie wpływają na wygląd lub funkcjonowanie części wspólnych budynku. Z tego powodu nie wymagają zgody wspólnoty. Bądź uważny, ponieważ zarząd może za pomocą uchwały lub dodania wpisu w regulaminie ograniczyć Twoją swobodę w prowadzeniu prac remontowych. Czego mogą dotyczyć? Chociażby stolarki okiennej i jej barwy, aby nie wprowadzała dużych zmian w wyglądzie całego bloku.

Wyburzenie ściany jest ingerencją, którą należy zgłosić. Dlaczego? Ponieważ jest to przebudowa, która prowadzi do zmiany układu pomieszczeń w mieszkaniu. Często pozwoleni na budowę kojarzymy ze zgłaszaniem budowy domu, jednak stabilna konstrukcja bloku jest niezwykle ważna, stąd dbałość o ściany, stanowiące niezbędny element konstrukcyjny.

Modyfikacje instalacji technicznych również zaliczają się do tej samej grupy, zgodnie z prawem budowlanym, ponieważ także jest to przebudowa mająca na celu zmianę parametrów technicznych i użytkowych. Z tego powodu należy wystąpić o pozwolenie na budowę, aby móc przeprowadzić tego typu prace remontowe.

Planując remont, który ma jedynie na celu odświeżenie wyglądu pomieszczenia lub koloru ścian – śmiało możesz przystępować do realizacji planu, ponieważ żadna zgoda nie jest do tego potrzebna. Jednak sytuacja zmienia się znacznie, jeśli chodzi o wyburzenie ściany, aby uzyskać jeden, duży pokój. Wówczas będziesz musiał złożyć wniosek i zdobyć pozwolenie na budowę.

Zgodnie z ustawą

Wszystkie przedstawione pojęcia są zgodne prawem budowlanym, a art. 3 pkt. 8 informuje, że remont należy rozumieć, jako wykonywanie w istniejącym już obiekcie budowlanym robót budowlanych, które polegają w większości na odtworzeniu stanu pierwotnego. Za to art. 2 pkt. 7a reguluje definicję przebudowy, która obejmuje szereg czynności, w wyniku których następuje głównie zmiana parametrów użytkowych lub technicznych obiektu budowlanego.

Nie musisz zgłaszać wszystkich zmian, których zamierzasz dokonać w swoim mieszkaniu, jednak są pewne wyjątki, które mogą wpłynąć na strukturę nie tylko Twojego lokum, ale także całego bloku. Z tego powodu, aby nie zachwiać struktury budynku, należy czekać na uzyskanie zgody od odpowiednich organów wydających odpowiednie oświadczenia.

Oceń ten artykuł

Czy remont mieszkania trzeba zgłaszać?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz