Czy walutowe transakcje internetowe są na pewno bezpieczne?

03/07/2017 Kategorie: Aktualności, Dolar, Euro, Finanse osobiste, Polski złoty, Waluty
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Kantory internetowe to stosunkowo młoda branża w Polsce. Pierwsze kantory powstawały w 2010 roku, a do teraz ich działalność nie została uregulowana prawnie – do ich prowadzenia nie są wymagane licencje NBP. Wszystko to sprawia, że korzystając z usług takich serwisów zastanawiamy się nad stopniem ochrony naszych danych i środków. Jak jest naprawdę – czy wymiana walut w internecie jest bezpieczna?

Legalność i wiarygodność

Chociaż brak jest regulacji prawnych dotyczących transakcji walutowych w internecie, właściciele e-kantorów sami zabiegają o to, by ich działalność była w pełni legalna i wiarygodna, dzięki czemu mogą liczyć na zaufanie klientów. Podstawą jest zarejestrowanie działalności gospodarczej i podanie do informacji publicznej danych adresowych i kontaktowych firmy, a przede wszystkim numerów REGON, NIP bądź KRS. Dzięki czemu klient może łatwo zweryfikować kantor w odpowiednim rejestrze. Ponadto, aby zwiększyć swoją wiarygodność, niektóre kantory zabiegają też o nadzór Komisji Nadzoru Finansowego poprzez uzyskanie statusu instytucji płatniczej.

Ochrona danych osobowych

Tak jak w przypadku wszystkich transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem internetu, tak i przy wymianie walutowej bardzo ważna jest ochrona danych osobowych klientów, zwłaszcza że mamy tu do czynienia z informacjami poufnymi, takimi jak numer konta bankowego. Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji, kantory internetowe zapewniają standardy GIODO. Zgłoszenie firmy do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych gwarantuje nadzór zewnętrzny nad sposobem przetwarzania informacji i eliminuje możliwość przekazywania danych osobom nieupoważnionym.

Bezpieczeństwo w sieci

Internetowe transakcje to wygoda i oszczędność czasu, ale też nowe zagrożenia związane z atakami hakerów czy wirusami. Aby zapewnić bezpieczeństwo wymiany walut przez internet, niektóre kantory online stosują certyfikaty SSL – z angielskiego Secure Socket Layer – które zapewniają szyfrowanie danych i umożliwiają weryfikację właścicieli serwisów internetowych. Potwierdzeniem posiadania przez kantor tego typu zabezpieczenia jest oznaczenie strony symbolem zielonej kłódki z nazwą jej właściciela. Tak oznakowany serwis posiada certyfikat rozszerzonej walidacji – najlepsze możliwe zabezpieczenie.

Co jeszcze?

Jakie są inne sposoby zabezpieczania walutowych transakcji internetowych? Kantory internetowe, na potwierdzenie swojej wiarygodności, udostępniają klientom zarówno informacje o stanie swojej działalności, jak i dają im wgląd do osiąganych przez nią wyników finansowych. To daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Poza tym coraz większą popularnością cieszy się weryfikacja transakcji za pomocą kodu przesyłanego w wiadomości SMS. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed atakami hakerów. Zanim skorzystamy z usług e-kantoru, sprawdźmy jego wiarygodność w różnych źródłach, m. in. w KRS. Pomocne będą też opinie innych klientów oraz referencje firmy. – podpowiada reprezentant kantoru internetowego Centnet.pl.

Oceń ten artykuł

Czy walutowe transakcje internetowe są na pewno bezpieczne?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz