Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?

25/05/2022 Kategorie: Nieruchomości, Wynajem nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Wiele osób zastanawia się, czy zaoszczędzone pieniądze warto zainwestować w kupno mieszkania na wynajem. Kupno mieszkania to bardzo dobra inwestycja, ponieważ zarówno wartość domów, jak i mieszkań z roku na rok zaskakująco rośnie. Rynek inwestycyjny kwitnie. Kupno mieszkania na wynajem to bardzo opłacalna inwestycja!

Mieszkanie na wynajem. Czy warto?

Aby chronić zaoszczędzone pieniądze przed inflacją, nie warto bezczynnie trzymać ich na koncie bankowym. Z roku na rok wartość pieniądza znacznie spada, dlatego wiele osób decyduje się na kupno mieszkania na wynajem. Dlaczego jest to inwestycja warta rozważenia? Każdego roku mieszkania zyskują na swojej wartości. Co więcej, mieszkanie na wynajem co miesiąc przynosi dodatkowy dochód – to, jak dużą kwotę płaci lokator, zależy od właściciela. Wpływa na to jednak wiele czynników. Mieszkania ulokowane w dobrej lokalizacji lub mieszkania wyremontowane są znacznie droższe od mieszkań na obrzeżach miasta, starych i zniszczonych. Jednak nawet za mieszkanie w bardzo złym stanie wiele osób jest w stanie zapłacić spore pieniądze. Chętnych do wynajmu jest sporo. Są to zazwyczaj studenci, młode pary czy małżeństwa, a także rodziny z dziećmi, którzy nie są w stanie pokryć kosztów kupna własnego mieszkania. Często zdarza się, że w danym mieście chętnych do wynajmu mieszkania jest więcej, niż samym mieszkań.

Niestety kupno mieszkania to bardzo droga inwestycja. Nie każdy jest w stanie zakupić nieruchomość bez wzięcia kredytu. Wiele osób jednak decyduje się na pomoc banku, a raty kredytu spłaca z pieniędzy uzyskanych z najmu. W takim przypadku sprawdza się wynajem długoterminowy, który co miesiąc generuje stały dochód. Niestety nie zawsze relacje z lokatorami układają się pomyślnie. Niektórzy przestają płacić czynsz lub znikają z dnia na dzień. Bardzo często dochodzi także do zniszczeń w mieszkaniach, które generują dodatkowe wydatki. Mieszkanie na wynajem to świetna inwestycja, jednak jak wszystko – ma także swoje wady. Trudno jest przewidzieć, czy lokatorzy będą dokonywać regularnych wpłat i czy będą dbali o wynajmowane mieszkanie.

Jak wyposażyć mieszkanie na wynajem?

Każde mieszkanie na wynajem powinno być wyposażone w podstawowe sprzęty. Lodówka czy pralka są niezbędne do codziennego funkcjonowania, dlatego nie może zabraknąć ich w wynajmowanym mieszkaniu. Co do reszty wyposażenia opinie są sprzeczne. Wiele osób decyduje się na generalny remont mieszkania, by wynająć całkowicie nowy lokal. Są też także przeciwnicy tego pomysłu, którzy sądzą, że ta inwestycja nie ma sensu. Dlaczego? Często lokatorzy nie dbają o wynajmowane mieszkania. Dochodzi w nich do zniszczeń. Zabrudzone ściany, zniszczone kanapy i meble, zarysowane podłogi – niestety tak wygląda większość mieszkań na wynajem po kilku latach użytkowania.

Mieszkanie na wynajem warto jednak wyposażyć w kilka solidnych elementów, które kupione raz, posłużą przez wiele długich lat. Należą do nich np. okna i drzwi. Stare okna przynoszą często więcej szkody niż pożytku. Przepuszczają zimne powietrze, wychładzają mieszkanie, a na ścianach pojawia się grzyb i pleśń. Bardzo ważny jest także zakup solidnych drzwi zewnętrznych do mieszkania. Tak samo, jak okna, również chronią mieszkanie przed przedostawaniem się do wewnątrz zimnego powietrza, co więcej – chronią mieszkanie przed wtargnięciem złodzieja. Drzwi zaczęły pełnić także funkcję dekoracyjną. Bardzo wiele osób decyduje się na kupno modeli w kolorze czarnym, ponieważ ten kolor dodaje klasy i elegancji całemu mieszkaniu.

Oceń ten artykuł

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz