Czy warto teraz sprzedać mieszkanie?

27/09/2022 Kategorie: Nieruchomości, Sprzedaż nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Rosnące ceny i coraz mniejsza wartość pieniądza sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy sprzedaż mieszkania w 2022 roku jest opłacalna. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dla osób prywatnych chcących sprzedać swoje mieszkanie to ryzykowna decyzja, dla deweloperów – sposób na zarobienie dużej sumy pieniędzy.

Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników?

Mimo wciąż rosnących cen nieruchomości, chętnych na ich kupno nie brakuje. Istnieje obawa, że mieszkanie warte 300 tysięcy złotych, w przyszłym roku będzie jeszcze droższe. Sprzedaż mieszkania przez osobę prywatną to opłacalne rozwiązanie, tylko w przypadku, gdy pieniądze ze sprzedaży zostaną odpowiednio zainwestowane. Może być to kupno kolejnej nieruchomości, większej, w lepszej lokalizacji. Ceny mieszkań są bardzo wysokie. To bardzo dobry czas na ich sprzedaż, jednak nie w przypadku gdy pieniądze zamierzamy ulokować na koncie. Spadek wartości pieniądza niekorzystnie wpływa na niezainwestowane oszczędności bankowe, zwłaszcza na duże sumy.

Aby sprzedać mieszkanie bez pośredników, o wszystko musisz zatroszczyć się sam. Na samym początku musisz rozeznać się w cenach nieruchomości w swoim mieście lub Twojej okolicy. Jeśli cena Twojej nieruchomości będzie zbyt wygórowana, możesz mieć problem z jej szybką sprzedażą. Bardzo ważnym aspektem jest również wystawienie ogłoszenia. Najszybszym sposobem na dotarcie do jak największej liczby osób, jest dodanie ogłoszenia na lokalne portale z ogłoszeniami. Musisz zrobić także atrakcyjne zdjęcia, a żeby wzbudzić zainteresowanie potencjalnych kupujących, mieszkanie powinno być czyste i zadbane. Przed zrobieniem zdjęć, zadbaj o porządek we wszystkich pomieszczeniach. Na materac w sypialni załóż nowe prześcieradło – https://posciel-szpulka.pl/przescieradla-na-wysoki-materac/. Pościel, której używasz na co dzień, schowaj wewnątrz szafy. Z blatu kuchennego usuń wszelkie zbędne narzędzia kuchenne. Sporym wyzwaniem jest także łazienka. Jeśli chcesz zaprezentować ją jak najlepiej, schowaj ręczniki, żele, kosmetyki. Brudne pranie włóż do wnętrza pralki. To właśnie takie małe detale decydują o tym, jak szybko sprzedasz swoje mieszkanie.

Kiedy można sprzedać mieszkanie bez podatku?

Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, które zostało zakupione mniej niż 5 lat temu, musisz liczyć się z zapłatą wysokiego podatku w wysokości 19%. Jeśli jednak zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczysz na kupno nowej nieruchomości bądź budowę domu, unikniesz płacenia podatku. Sprzedaż mieszkania po 5 latach od zakupu, liczona od końca roku, w którym zostało ono nabyte, jest zwolnione z opłat. Jeśli kupiłeś mieszkanie i upłynęło 5 lat od jego zakupu, sprzedaż mieszkania obędzie się bez załatwiania formalności z urzędem skarbowym. To bardzo duże ułatwienie dla wszystkich sprzedających, a zapłata 19% podatku to duża strata. W 2019 roku w życie weszły nowe przepisy, korzystne dla osób, które nieruchomość nabyły nie drogą zakupu, lecz odziedziczyły ją w spadku. Przed 2019 rokiem, sprzedaż nieruchomości bez podatku była możliwa wyłącznie po 5 latach od nabycia spadku. Obecnie, 5-letni termin liczony jest od dnia nabycia nieruchomości przed osobę zmarłą (spadkodawcę).

Oceń ten artykuł

Czy warto teraz sprzedać mieszkanie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz