Czy warto zainwestować w badania rynku przy tworzeniu nowego biznesu?

23/11/2016 Kategorie: Aktualności, Biznes, Gospodarka, Inwestycje, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Założenie własnej firmy to coraz częściej wybierany sposób na karierę. Zanim jednak złoży się odpowiednie dokumenty w urzędzie, warto dobrze zaplanować swoje działania – tylko wtedy można uzyskać najlepsze efekty. Właśnie dlatego przy tworzeniu biznesplanu warto pomyśleć o badaniach rynku.

badania rynkowe

Fot. Flickr.com CC 2.0 Kevin Dooley

Gromadzenie, analiza oraz interpretacja zebranych informacji dotyczących konkretnej branży to w skrócie badania rynku. Przeprowadzane są one najczęściej w celu wykrycia przyczyn, powiązań, a także prawidłowości dotyczących popytu, podaży, cen, dystrybucji, podmiotów i przedmiotów rynku. Dzisiaj badania rynku, podobnie jak profesjonalne doradztwo biznesowe, są jednym z podstawowych instrumentów rozwoju firm pozwalających im na obranie odpowiedniego kierunku rozwoju.

Badania rynku obejmują obszary takie jak:

  • analiza strategiczna przedsiębiorstwa
  • analiza sektorowa i mikroekonomiczna
  • badania dotyczące produktu
  • badania konsumentów
  • badania kanałów dystrybucji

Badania rynku można przeprowadzić samodzielnie, przy czym trzeba pamiętać o tym, że będą one tylko fragmentaryczne. Mogą one polegać między innymi na sprawdzeniu konkurencji w branży, zapoznaniu się z lokalnym rynkiem oraz jego potrzebami, przykładowo nie ma sensu otwierać kolejnego sklepu spożywczego w miejscowości, w której działa ich już kilka, ale za to dobrym pomysłem może być sklep odzieżowy czy pizzeria. Niestety, bez profesjonalnego wsparcia trudno jednak uzyskać dokładne wskazówki, dlatego wtedy, gdy planuje się większą inwestycję, warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnego wsparcia.

Najlepiej badania rynku powierzyć specjalistom w tym zakresie, którzy posiadają odpowiednie zaplecze i doświadczenie w tej dziedzinie. Świadczeniem usług tego rodzaju zajmuje się także firma Assay Consulting (Assay.pl), której podstawową specjalnością jest doradztwo biznesowe dla firm. Dzięki jej wsparciu klient może łatwiej podejmować kluczowe decyzje dotyczące prowadzonych przez siebie działań, aby uzyskać ich najwyższą efektywność. Więcej informacji o ofercie firmy można znaleźć pod adresem: Assay.pl.

Oceń ten artykuł

Czy warto zainwestować w badania rynku przy tworzeniu nowego biznesu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz