Czym grozi zgubienie karty płatniczej?

22/03/2019 Kategorie: Konta osobiste, Konta oszczędnościowe, Kredyty gotówkowe
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Utrata karty płatniczej to spory kłopot, którzy może narazić Cię na nieprzyjemne konsekwencje. W przypadku jej kradzieży lub zgubienia nie pozostaje Ci nic innego jak zastrzeżenie karty. Dlaczego warto na nią uważać? Czy po zniknięciu środków z konta istnieje szansa na ich odzyskanie? Co zrobić, by ograniczyć ryzyko kradzieży? Sprawdź!

Z tekstu dowiesz się:

  • ile możesz stracić, gdy zgubisz kartę płatniczą,
  • jakie złe praktyki mogą narazić Cię na utratę pieniędzy,
  • co zrobić, gdy doszło do zgubienia karty płatniczej.

Karta debetowa to dziś powszechny środek płatniczy. Płacisz nią w supermarkecie, galerii handlowej, kinie i internecie, korzystasz z bankomatu na ulicy lub w supermarketach. We wszystkich tych miejscach łatwo o zgubienie karty – szerokie spektrum zastosowań karty, mimo że zapewnia wygodę, zwiększa również ryzyko kradzieży. Sprawdź, jakie konsekwencje grożą Ci po zgubieniu karty i jak zminimalizować ryzyko strat.

Zgubienie karty płatniczej – zagrożenia i konsekwencje

Posiadanie karty płatniczej nieodłącznie wiąże się z ryzykiem jej utraty, dlatego należy na nią szczególnie uważać. Z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby, które straciły kartę?

  • Brak dostępu do konta. Mimo że pamiętasz swój numer PIN i nawet bez karty możesz dokonywać niektórych transakcji (np. w internecie), zgubienie lub zniszczenie karty pozbawia Cię dostępu do jej najważniejszych funkcji.
  • Ryzyko utraty pieniędzy. Osoba, która ukradła lub znalazła Twoją kartę płatniczą, może pozbawić Cię środków na koncie. Jeżeli nie zna Twojego numeru PIN, może to zrobić za pomocą płatności zbliżeniowych lub internetowych transakcji, gdzie w niektórych przypadkach, wystarczy podanie numer karty, daty jej ważności i kodu CVV karty.
  • Inne konsekwencje finansowe. Po zgłoszeniu utraty karty bank bierze na siebie odpowiedzialność za kolejne transakcje. Bank nie zwróci Ci jednak całości straconej kwoty, jeśli do jej kradzieży doszło przed zablokowaniem karty. Jeśli złodziej dokonywał kartą płatności, właściciel karty odpowiada do kwoty 50 euro (ok. 216 zł), co oznacza, że bank zwróci Ci skradzioną sumę pomniejszoną o tę kwotę
  • Brak rekompensaty finansowej ze strony banku, jeżeli utracona karta nie została zastrzeżona lub jeśli umyślnie doprowadziłeś do kradzieży albo rażącego niedbalstwa.

Utrata karty – dobre praktyki, które minimalizują ryzyko kradzieży

Używanie karty płatniczej wymaga ostrożności, a zachowanie wszystkich środków bezpieczeństwa nie jest łatwe. Na szczęście łatwego zadania nie będzie miał również złodziej – wystarczy, że zastosujesz się do poniższych zasad. O czym powinien pamiętać każdy użytkownik kart płatniczych?

  • Nie zapisuj numeru PIN – zwłaszcza na kartce, którą przechowujesz razem z kartą płatniczą. Postaraj się go po prostu zapamiętać, a jeśli jest to niemożliwe, użyj triku: wkomponuj kod w fałszywy numer telefonu na Twojej liście kontaktów lub zmień PIN na taki, który jest częścią czyjegoś prawdziwego numeru. Możesz wymyślić inny sposób – ważne, by był trudny do rozszyfrowania.
  • Po powrocie do domu sprawdź, czy masz kartę ze sobą. W przypadku jej utraty najważniejszy jest bowiem czas reakcji.
  • Zakryj terminal podczas wpisywania PIN-u. Nie wszystkie terminale posiadają plastikową ściankę, która zakrywa klawiaturę. Nigdy nie wiesz, kto stoi za Tobą w kolejce w sklepie lub kinie i czy nie spróbuje niepostrzeżenie skraść Twoją kartę po tym, jak dokonasz transakcji.
  • Uważnie obejrzyj bankomat lub korzystaj z takiego, który znajduje się wewnątrz budynku banku. Mimo że w bankomacie znajduje się monitoring, złodzieje używają niekiedy nakładek na klawiaturę i urządzeń skanujących kartę, które montują w otworach maszyny. W ten sposób mogą pozyskać kopię Twojej karty.
  • Płacąć karta w e-commerce, sprawdź adres strony internetowej, na której dokonujesz płatności. sStrona powinna zaczynać się od liter https, co wskazuje na szyfrowaną witrynę. Jeżeli adres zaczyna się od zwykłego http, prawdopodobnie masz do czynienia z hakerską podróbką!

Jak uchronić się przed kradzieżą, czyli zastrzeżenie karty

W przypadku utraty karty najważniejsze jest jej natychmiastowe zastrzeżenie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko strat, a bank przejmie na siebie odpowiedzialność za kolejne transakcje z użyciem karty. Jak zastrzec kartę płatniczą?

Skorzystaj z bezpłatnej usługi zastrzegania kart płatniczych serwisu zastrzegam.pl, który powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich. Wystarczy, że po zauważeniu utraty karty zadzwonisz na infolinię pod numer 828 828 828 (zapisz go na swoim telefonie!) i podasz nazwę swojego banku – to jedyna informacja, jakiej oczekuje od Ciebie system. W dalszej kolejności zostaniesz przekierowany na infolinię banku, w którym zastrzeżesz kartę podczas rozmowy z pracownikiem. Pamiętaj, że blokada karty uniemożliwi Ci jej ponownie wykorzystanie.

Odwiedź serwis zastrzegam.pl i dowiedz się wszystkiego, zanim zgubisz kartę.

Oceń ten artykuł

Czym grozi zgubienie karty płatniczej?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz