Czym jest dress code?

17/02/2022 Kategorie: Rynek pracy
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Idziesz do nowej pracy, w której będzie panować ścisły dress code? Jeśli nie wiesz, jakie ubrania sprawdzą Ci się w nowym miejscu najlepiej, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak zawsze dobrze wyglądać w biznesie. Pamiętaj: Twój wizerunek jest Twoją najlepszą wizytówką!

Jaki strój do pracy?

Co oznaczają w praktyce słowa „dress code”? To kod ubierania się, czyli zasady, jakie obowiązują przy doborze odzieży w danym miejscu pracy. Rodzaj dress code’u najczęściej określa pracodawca – to również od niego zależy, na jak wiele odstępstw od tych zasad mogą sobie pozwolić pracownicy.

Tego typu zasady ubioru mają spore przełożenie na wizerunek całej firmy – ten powinien być zawsze profesjonalny, jednolity i dobrze przemyślany. Warto jednak wspomnieć, że nie ma jednych, sztywnych wytycznych do tego, jak powinien wyglądać dress code w miejscu pracy. Każda z firm posiada własne wytyczne, choć są one często stosunkowo podobne.

Wygląd pracowników ma być przede wszystkim prosty, skromny, profesjonalny i schludny. W ramach formalnego stroju panie z powodzeniem mogą nosić proste, eleganckie sukienki, ołówkowe spódnice do kolan, cygaretki i koszule, a panowie garnitury, marynarki lub koszule o mniej lub bardziej formalnym stylu.

Z czym łączyć granatowy – ubrania

Najczęściej spotykanymi kolorami ubrań w firmach i korporacjach są:

  • biel,
  • czerń,
  • granat,
  • krem/beż,
  • błękit,
  • rzadziej butelkowa zieleń i zgaszony brąz.

Najważniejszą rzeczą przy doborze ubrań, jest to, aby kolory prezentowały się elegancko – unikamy więc propozycji o dużym nasyceniu. Jednym z najczęstszych wyborów jest klasyczne połączenie bieli i czerni. Dobrze sprawdza się również kolor granatowy – stanowi on jednak dla wielu osób spore wyzwanie, jeśli chcemy połączyć go z innymi odcieniami.

Kolor granatowy można z powodzeniem łączyć z bielą lub odcieniem kremowym, szarością i błękitem. Jeśli chcemy całość stylizacji utrzymać w ciemnych odcieniach, możesz połączyć granat z butelkową zielenią, jeśli pozwala na to dress code.

Ważny jest również dobór odpowiednich akcesoriów i biżuterii – te nie mogą być zbyt widoczne i rzucające się w oczy. Dla kobiet drobne kolczyki przy uchu lub delikatna zawieszka będą odpowiednim wyborem. Dla panów elegancki, stonowany zegarek.

Smart casual – co to znaczy?

Jedną z popularniejszych dzisiaj form ubioru w nowoczesnych firmach i korporacjach jest smart casual. Pozwala on na delikatne poluzowanie zasad dress code’u, łącząc eleganckie ubrania z nieco bardziej swobodnym charakterem. Styl ten dopuszcza takie kolory jak pudrowy róż, oliwkę, szarość i brąz.

Styl smart casual dopuszcza marynarki sportowe, zestawione z klasycznym t-shirtem oraz buty o nieco luźniejszych, choć wciąż eleganckim charakterze. Przy stylizacjach tego typu widoczny jest często delikatny, modowy pazur.

Jeśli w Twojej firmie dopuszczalny jest ten styl, bazą Twojej szafy staną się z pewnością ubrania typu basic, czyli klasyczne białe t-shirty i bluzki z długim rękawem. Do nich możesz skomponować eleganckie dodatki, które utrzymają Twój wizerunek w pół-formalnym tonie.

Mamy nadzieję, że co nieco przybliżyliśmy Ci zagadnienie dress code’u. Powodzenia w nowej pracy!

Oceń ten artykuł

Czym jest dress code?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz