Czym jest oszczędzanie?

23/08/2022 Kategorie: Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

O oszczędzaniu mówi się wiele, jednak czym tak naprawdę jest? Jak oszczędzać i czy warto oszczędzać? Opinii na temat oszczędzania jest wiele. Jedni uważają, że oszczędzać warto, drudzy, że nie jest to opłacalne ze względu na wysoką inflację.

Kogo stać na oszczędzanie?

Na oszczędzanie stać każdą pracującą osobę. Choć wiele osób nie zgodzi się z tym stwierdzeniem, to oszczędzanie jest jak najbardziej dla każdego. Oszczędzać można duże kwoty, jednak comiesięczne odkładanie małych sum, to również oszczędzanie! Wiele osób myśląc o oszczędzaniu, wyobraża sobie wielkie kwoty. To błędne myślenie. Oszczędzanie rzadko kiedy tak wygląda. Mimo tego, że zarabiamy, mamy też sporo wydatków, których suma często przekracza kwotę otrzymanej pensji. Mało kto może pozwolić sobie na oszczędzanie dużych sum. W większości przypadków jest to po prostu odkładanie małych, symbolicznych kwot. Jeśli mamy liczną rodzinę, oszczędzanie może okazać się sporym wyzwaniem, jednak jest ono jak najbardziej możliwe. W takiej sytuacji warto zaangażować w to wszystkich członków rodziny. Wspólnymi siłami na pewno uda Ci się zaoszczędzić o wiele więcej!

Czy oszczędzanie ma sens?

Oszczędzanie to nic innego jak gromadzenie środków pieniężnych. Nie jest to jednak łatwe, patrząc na wciąż rosnące ceny produktów i usług. Czy oszczędzanie naprawdę ma sens? Wiele osób uważa, że zawsze warto mieć odłożone coś na czarną godzinę. Inni natomiast, zamiast oszczędzać, wolą inwestować. Czym jest tzw. czarna godzina? Może być to utrata pracy, nieoczekiwany remont, choroba, kredyt czy wysoki rachunek do zapłacenia. W takich sytuacjach każdy chce czuć się bezpiecznie, a oszczędności są jednym z tych aspektów, które takie bezpieczeństwo dają. Czy warto jest więc oszczędzać? To sprawa bardzo indywidualna, dlatego też na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Aby zaoszczędzić, trzeba nauczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi, a większość rzeczy, które temu sprzyjają, możemy realizować we własnych czterech ścianach. Przykładowo, jeśli jesteś kawoszem i wydajesz sporo pieniędzy na kawę z ulubionej kawiarni, wystarczy, że zainwestujesz w swój własny ekspres i kawę – https://mokate.com.pl/kawa-ziarnista-do-ekspresu. Jeśli jesteś kawoszem, to będzie to dla Ciebie bardzo opłacalna inwestycja. Choć początkowo będzie wymagała wkładu finansowego, po pewnym czasie zwróci Ci się, a Ty będziesz mógł cieszyć się pyszną kawą każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami oszczędzania, czy wydawania pieniędzy na bieżąco, zawsze warto mieć odłożoną drobną kwotę pieniędzy, dzięki której poradzimy sobie np. podczas nagłej utraty pracy. Ile powinna wynosić ta kwota? To sprawa indywidualna. Jeśli utrzymujemy się sami i nie możemy liczyć na pomoc finansową, warto odłożyć większą kwotę. Jeśli posiadamy, chociażby pracującą partnerkę, w przypadku nagłej utraty pracy, źródło dochodu nie zostanie nagle całkowicie odcięte i nie zabraknie pieniędzy na podstawowe potrzeby.

Oceń ten artykuł

Czym jest oszczędzanie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz