Dlaczego zacina się zamek w drzwiach?

17/02/2021 Kategorie: Nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Zacinający się zamek to oznaka wielu problemów. Przeważnie nie chodzi tu o zwykłe naoliwienie go, tylko o rzeczy dużo poważniejsze. Dlaczego zamek w drzwiach się zacina? Jak naprawić zamek? Kto naprawia zamki w drzwiach? Tego dowiesz się w tym artykule, zapraszamy do lektury!

Dlaczego zamek się zacina?

Zacinający się zamek to nie tylko obawa o koszty naprawy – to także troska o nasze bezpieczeństwo. Lepiej nie bagatelizować tego problemu, ponieważ konsekwencje mogą być poważne. Przyczyną zacinającego się zamka mogą być źle wyregulowane drzwi – jest to bardzo częsta oznaka. Jeśli musisz dociskać drzwi ramieniem przy użyciu dużej siły, to możesz mieć pewność, że zamek nie działa prawidłowo! Kolejnym krokiem sprawdzającym będzie to, że należy przede wszystkim sprawdzić, czy przy otwartych drzwiach również występuje ten problem. Jeśli nie, rozwiązaniem jest regulacja drzwi. Jeśli zamek zacina się przy otwartych drzwiach, przyczyną może być brak konserwacji mechanizmu wkładki lub zamka – wtedy wystarczy zadbać po prostu o odpowiednią konserwację.

Jak naprawić zamek?

Jeśli problemy związane z zacinającym się zamkiem nie ustąpią, to może być to oznaka o wiele większej awarii. Bardzo często sięgamy po pomoc ślusarza, ale nie w każdym przypadku będzie to obowiązkowe! Warto wiedzieć, że możesz samodzielnie podjąć pewne kroki, w celu przywrócenia zamkowi oraz drzwiom ich dawnej świetności! Awarie mechanizmu mogą mieć różne przyczyny, a pomoc ślusarza to ostateczność. Zacinający się zamek lub po prostu opadająca klamka, to nie są poważne powody, aby wezwać ślusarza – tym bardziej że zależy nam na czasie, aby jak najszybciej zażegnać problem. Jeśli czujesz opór przy wkładaniu kluczy do zamku, to wystarczy użyć środków chemicznych specjalnie do tego przeznaczonych. Pomogą one nie tylko usunąć zabrudzenia, ale również zakonserwują i zabezpieczą mechanizm zamka drzwi przed ponownym osadzaniem się nieczystości. Warto także dokręcić wszystkie śrubki! A co z problemem opadającej klamki? Przyczyną może być zużyta sprężyna lub wadliwe śluby, które są elementem mechanizmu. Wymiana sprężyny nie należy do skomplikowanych czynności, jednak znalezienie tej odpowiedniej, pasującej do konkretnego zamka od drzwi, może być dla osób niedoświadczonych nieco problematyczne. Warto jednak spróbować!

Kto naprawia zamki w drzwiach?

Wydaje się, że odpowiedź jest prosta. I taka jest, ponieważ zajmują się tym od zarania dziejów ślusarze. Jednakże obecny rynek spowodował, że konkurencja jest naprawdę przeogromna. Obecnie istnieją całe sieci usług ślusarskich, powstało także wiele firm specjalizujących się w usługach związanych z montażem, naprawą oraz otwieraniem zamków. Rozwój Internetu spowodował także, że wybierając fachowca do wymiany zamka w drzwiach możemy przejrzeć opinie o jego pracy, które wystawili mu byli klienci. Jeśli chodzi o klucze, to do dyspozycji mamy również w tym przypadku ślusarzy, jednakże warto postawić wtedy na takich, którzy pracują w znanych firmach, ponieważ będzie to najlepszy wybór pod wieloma względami. Jeśli liczymy na profesjonalizm oraz szybkość obsługi to bez wątpienia warto postawić na sprawdzonych fachowców.

Oceń ten artykuł

Dlaczego zacina się zamek w drzwiach?

Oceń
Ocena 4.6/5 na podstawie 11 ocen
  1. Mirek pisze:

    Nie uwierzycie, ale kiedyś takie zamek mi się zaciął i spałem na podwórku, bo ślusarz mógł przyjść dopiero rano haha

  2. Kondi34 pisze:

    Pamiętam jak mi się kiedyś zamek zepsuł i musiałem jeść obiad przed domem, czekając na ślusarza

Dodaj komentarz