Do końca marca odliczysz podatek VAT. Kolejne firmy decydują się na zakup aut z homologacją ciężarową

12/03/2014 Kategorie: Aktualności, Biznes, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Luka jaka powstała w polskich przepisach pozwala na możliwość odliczenia całego podatku od wartości dodanej na samochody z homologacją ciężarową. Wiele przedsiębiorstw stara się wykorzystać ten sprzyjający okres.

Skoda Fabia

Jak pokazują wyniki analizy rynku sprzedaż aut z kratką w ostatnim miesiącu gwałtownie wzrosła. W lutym dealerzy sprzedali aż 4,5 tysiąca samochodów z homologacją ciężarową. To aż dziesięć razy więcej niż w miesiącu poprzednim. Mijający czas sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na taki zakup.

Ostatnia szansa na pełne odliczenie podatku VAT przy zakupie pojazdu

Firmy, aby uzyskać możliwość odliczenia całego VAT-u muszą zarejestrować auto do końca marca. To duża szansa na firm, ponieważ podatek od wartości dodanej stanowi ponad 1/5 ceny auta. W kwietniu mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące zakupu pojazdów. Będą one dotyczyły częściowych zwolnień na auta do 3,5 tony.

Okazuje się, że nie wszystkie samochody cieszą się taką samą popularnością. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez analityków rynku największą popularnością cieszy się Volkswagen, później Toyota i Skoda. Jak podaje raport od początku roku zarejestrowano włącznie 6510 sztuk pojazdów z homologacją ciężarową. Wbrew powszechnie panującej opinii nie muszą one posiadać kratki, ale spełniać inne wymagania wynikające z przepisów.

Obecna sytuacja cieszy nie tylko sprzedawców w salonach samochodowych, ale również przedstawicieli firm leasingowych oraz banków. Instytucje finansowe również odczuły większe zainteresowanie swoimi produktami. W ostatnim czasie zdecydowały się one na zwiększenie liczby godzin pracowników dokonujących analizy wniosków.

Prawdopodobnie marzec to ostatni miesiąc w którym można liczyć na tak atrakcyjne warunki przy zakupie nowego pojazdu. Widać to przede wszystkim po dynamice wzrostu sprzedaży aut, która zwiększa się z dnia na dzień.

Oceń ten artykuł

Do końca marca odliczysz podatek VAT. Kolejne firmy decydują się na zakup aut z homologacją ciężarową

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz