Emigracja nasila się. Prawnicy i ekonomiści wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy

17/11/2013 Kategorie: Bezrobocie, Polska, Rynek pracy, Waluty
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do tej pory w poszukiwaniu lepszych warunków do życia wyemigrowało w sumie 1,2 miliona polskich obywateli. Zaskoczeniem nie powinien być fakt, że prawie jedna trzecia z nich to osoby z wyższym wykształceniem, a w tym najczęściej prawnicy i ekonomiści.

Wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Niewielu decyduje się na powrót

bezrobocie w PolsceAnalitycy przekonują, że transformacja gospodarcza na początku lat 90. została zmarnowana. O ile w Polsce niespełna 50 % obywateli w wieku 13 lat + może pochwalić się średnim wykształceniem, o tyle w przypadku emigrantów jest to już około 67 %.

Znaczna część z tych, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę, nie wraca do kraju, a to może mieć zasadnicze znaczenie w kwestii rozwoju innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej na tle Europy.

Rozczarowuje także fakt, że wielu polskich absolwentów uniwersytetów, politechnik i akademii nie spełnia się zawodowo; prace fizyczne nadal dominują w ogłoszeniach, które przeglądają emigranci. W efekcie nakłady na edukację nie zwracają się, a osoby z wyższym wykształceniem za granicą obniżają swoje aspiracje – z czasem znikają także praktyczne kompetencje. Przypomnijmy, że dziś w grupie emigrantów w wieku 13 lat i więcej, już 23 % ma dyplom uczelni, tj. około 400 tys. osób.

Prawnicy i ekonomiści opuszczają kraj

Przeprowadzony kilka lat temu spis powszechny (wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2011) udowadnia, że w grupie wykształconych emigrantów są najczęściej absolwenci kierunków humanistyczno-społecznych, prawa oraz ekonomii. Ostatecznie to tych ostatnich emigruje najwięcej i to nie bez powodu, bowiem tylko w ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2013r. liczba bezrobotnych absolwentów kierunków ekonomicznych wzrosła do poziomu 16 tys.

Równie często decyzję o porzuceniu ojczyzny decydują się osoby po sztuce oraz naukach humanistycznych, a w tym m.in. filologii. Poza tym nadal dość liczną grupę stanowią lekarze, pielęgniarki, inżynierowie oraz informatycy.

Oceń ten artykuł

Emigracja nasila się. Prawnicy i ekonomiści wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
  1. Robert1987 pisze:

    W sumie też myślę o wyjeździe za granicę, są tam bardziej ludzkie warunki i lepsza kasa. Tutaj na pewno nigdy w życiu niczego się nie dorobię chyba, że guza na ulicy.

  2. Terencjusz pisze:

    Poczekajcie jeszcze kilka lat, to zobaczycie co będzie się działo. Moim zdaniem będzie coraz gorzej, bo polski rząd nie podejmuje żadnych działań pomocowych dla ratowania naszej gospodarki.

Dodaj komentarz