Emitent obligacji – jak wybrać bezpieczny produkt inwestycyjny?

18/12/2017 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Gospodarka, Inwestycje, Nieruchomości, Nieruchomości komercyjne
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Emitentem obligacji nazywany jest podmiot, który wystawia papiery wartościowe i organizuje ich sprzedaż. Emitent obligacji musi posiadać odpowiednio duży majątek, który wystarczy, by zagwarantować wszystkie zapisy obligacji – tj. termin wykupu, wysokość oprocentowania etc.

Oprócz podmiotów prywatnych, emitentem obligacji może być również Skarb Państwa, instytucja samorządowa, czy Bank państwa. Warto również zaznaczyć, że emisja obligacji może odbywać się za pośrednictwem wyspecjalizowanej instytucji – w tym wypadku jest to emisja obca, która jest przeciwieństwem emisji własnej.

Emitent obligacji, który daje gwarancję bezpieczeństwa

Oferta obligacji korporacyjnych jest bardzo szeroka, więc warto wybierać przede wszystkim takie produkty, które posiadają zabezpieczenia. Wielu emitentów obligacji rezygnuje z zabezpieczeń. Choć teoretycznie odpowiadają oni całym swoim majątkiem za wykup obligacji i spłatę oprocentowania, jednak właściciele obligacji mogą mieć problem, jeśli okaże się, że suma zadłużenia przekracza wartość majątku emitenta obligacji.

Dlatego o wiele bezpieczniejszym wyborem jest zakup obligacji korporacyjnych z zabezpieczeniami. Przykładem takiej oferty są obligacje grupy inwestycyjnej Blue Investment Group, których wykup i spłata oprocentowania zagwarantowane są majątkiem ulokowanym w nieruchomościach. Wpisanie całej emisji obligacji na hipotekę nieruchomości zapewnia inwestorom bezpieczny zysk, bez ryzyka poniesienia strat finansowych.

Emitent obligacji, oferujący produkty o stałym oprocentowaniu

Jeden z podziałów obligacji rozróżnia produkty zerokuponowe oraz stałokuponowe, czyli obligacje o stałym oprocentowaniu. Te drugie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów, który zwykle wolą unikać spekulacji, a za to inwestować w produkty, dające z góry określony zysk. Tak właśnie dzieje się w przypadku obligacji o stałym oprocentowaniu, których oprocentowanie nie może ulec zmianie do chwili zakupu aż do momentu ich zbycia.

Na koniec jeszcze jedna mała uwaga – kondycja emitenta obligacji to jeden z najważniejszych wskaźników przy wyborze optymalnego produktu inwestycyjnego. Zanim zdecydujemy się na inwestycję, zawsze warto poświęcić czas na weryfikację sytuacji finansowej emitenta obligacji.

Oceń ten artykuł

Emitent obligacji – jak wybrać bezpieczny produkt inwestycyjny?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz