Gdzie zarabia się najlepiej? W czołówce stolica i Trójmiasto

18/11/2013 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Firma Sedlak & Sedlak przeprowadziła analizę zarobków Polaków. Specjaliści dowiedli, że na najwyższe pensje niezmiennie mogą liczyć mieszkańcy Warszawy, ale w pierwszej 10. znalazły się także znacznie mniejsze aglomeracje, takie jak Szczecin czy Gliwice.

stolica Polski - Warszawa

Warszawa kolejny raz na 1. miejscu. Nie bez powodu

Wyniki badań opublikowanych przez firmę analityczną wskazują, że mediana wynagrodzenia w Polsce wynosi dziś już 4,2 tys. zł netto, czyli około 6 tys. zł brutto. To dużo, chociaż zdaniem analityków – wynik znacząco zawyżają największe ośrodki miejskie i tak np. w porównaniu do pozostałych części kraju, Warszawę zamieszkuje wielu specjalistów oraz znaczna część kadry kierowniczej przekonywała ekspertka Sedlak & Sedlak, Sylwia Rębisz.

Stolica, a reszta Polski

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń czytamy, że w czołówce miast, w których pracownicy mogą liczyć na nadal dość wysokie pensje znalazły się także Gdynia, Gdańsk i Wrocław – odpowiednio 4,545 zł brutto, 4,500 zł brutto i 4,500 zł brutto. Warto wspomnieć, że dwa pierwsze miasta już od przynajmniej kilku lat trzymają się tuż za stolicą. Sylwia Rębisz w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną ocenia:

” […] jest to przede wszystkim zasługa działania dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa”

Na czwartym miejscu uplasowały się miasta: Wrocław (wynagrodzenie na poziomie 4500 zł brutto), dalej Poznań – 4300 zł brutto oraz Kraków – 4200 zł brutto. 7. i 8. przypadły Katowicom i Gliwicom. Co ciekawe przedostatnią pozycję zajmuje Szczecin – 3992 zł brutto, tuż przed 720-tysięczną Łodzią – tutaj pracownicy mogli liczyć przeciętnie na 3700 zł brutto pensji.

Eksperci oceniają, że decydujący wpływ na poziom wynagrodzeń mają poszczególne branże, w których działają przedsiębiorstwa oraz miejscowy rynek pracy.

Sedlak & Sedlak podaje, że mediana zarobków w naszym kraju za ubiegły rok utrzymała się na poziomie 4 tys. zł brutto.

Oceń ten artykuł

Gdzie zarabia się najlepiej? W czołówce stolica i Trójmiasto

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz