Gospodarka zwalnia, a z nią ceny w sklepach. Jakie produkty Polacy kupią taniej?

15/07/2013 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Gospodarka, Inflacja
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Ekonomiści wskazują, że krajowa gospodarka wydaje się nadal wyhamowywać. W efekcie wiele produktów żywnościowych, sprzęt AGD i odzież Polacy mogą nabyć za znacznie mniejsze mniejsze pieniądze w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku.

Za co Polacy zapłacą mniej?

zakupy PolakówWielu konsumentom nadal wydaje się, że ceny w sklepach rosną. Okazuje się jednak, że dane o inflacji zaskakują samych analityków – jak podał Główny Urząd Statystyczny, w maju 2013r. inflacja sięgnęła poziomu zaledwie 0,5 %.

Największe spadki cen dostrzeżono w sprzęcie informatycznym, autowizualnym oraz fotograficznym. Szacuje się, że porównywalne produkty w tych segmentach były tańsze o blisko 8 % w porównaniu do tego samego okresu z roku poprzedniego. Poza tym niższe ceny Polacy znajdą także w cennikach sprzętu AGD oraz sklepach odzieżowych – odpowiednio spadek cen o 1,3 % oraz 4,9 % ubrania i 4,4 % obuwie.

Poza tym konsumentom nie powinno brakować powodów do zadowolenia ze względu na wyraźne obniżki cen wybranych produktów żywnościowych. Za jajka cukier, czy banany zapłacimy odpowiednio o ok. 14 %, 4 % i 10 % mniej. Eksperci wskazują, że nieco mniej Polacy wydadzą także za wybrane produkty mleczne i mięsne.

W rozmowie z DGP, główny ekonomista BGK, tj. Tomasz Kaczor przekonuje, że na zniżkujące ceny główny wpływ ma nadal kiepski popyt. Polacy nadal ograniczają konsumpcję ze względu na kiepską sytuację na krajowym rynku pracy oraz marginalny wzrost płac.

Obniżki wydają się też wynikać ze względu na dynamiczny postęp technologiczny. Sprzęt wychodzi z mody w błyskawicznym tempie, a starsze produkty są natychmiast zastępowane nowymi. Ekonomiści wskazują także, że obniżki wynikają z rosnącego rynku handlu wielkopowierzchniowego – do Polski nadal wkracza wiele zagranicznych sieci, które w krótkim czasie dominują w największych miastach (mowa m.in. o tanich dyskontach).

Oceń ten artykuł

Gospodarka zwalnia, a z nią ceny w sklepach. Jakie produkty Polacy kupią taniej?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz