Idealne mieszkanie dla singla

11/01/2017 Kategorie: Aktualności, Nieruchomości, Nieruchomości komercyjne, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Wyprowadzka to często jedno z największych marzeń młodych ludzi, których bardzo kusi wyfrunięcie z domowego gniazda. Akademik, czy wynajęty pokój, wydają się lepszą perspektywą, niż troskliwi rodzice za ścianą. Jaka jest rzeczywistość, wie każdy student w takiej sytuacji.

My chcemy skoncentrować się na etapie kolejnym – zakupie pierwszego, własnego mieszkania. Jakie jest idealne mieszkanie dla singla?

Kawalerka lepsza niż apartament

Większość młodych ludzi deklaruje, że własna kawalerka byłaby dla nich bardziej atrakcyjna, niż duży apartament. Powody są oczywiste: wcale nie potrzebujemy ogromnej przestrzeni do życia, a o mieszkanie trzeba przecież dbać. Po co nam trzy pokoje, po co dwie łazienki i kuchnia z ogromnym blatem? Taką deklarację składają nie tylko single, ale i pary, które nie mają i nie planują mieć w najbliższej przyszłości dzieci. Idealne mieszkanie dla singla to takie, w którym swobodnie zmieści wszystko, czego potrzebuje do życia codziennego – i pozostanie mu jeszcze optymalna wolna przestrzeń.

kawalerka

Flickr.com CC 2.0 Kendyl Young

Dla większości z nas to po prostu meble. Kanapa, która po rozłożeniu zamienia się w łóżko, szafa, stół i inne meble użytkowe. Są jednak tacy, którzy do życia codziennego potrzebują znacznie więcej przestrzeni, ponieważ pracują w domu, a ich sprzęt do pracy zajmuje dużo miejsca. Poza tym lepiej nie łączyć za bardzo pracy z życiem prywatnym, dlatego lepiej, by malarz nie spał obok swojej sztalugi, na której farbą olejną maluje portrety i krajobrazy. No dobrze, ustaliliśmy, że dla większości singli najlepsza będzie kawalerka. Teraz najtrudniejsze zadanie – jakiej kawalerki szukać i gdzie? Interesuje nas kawalerka w Katowicach. Szukać na stronach z ogłoszeniami osób prywatnych, zgłosić się do agencji nieruchomości, czy jednak postawić na developera?

Przemyślana inwestycja

Nawet, jeżeli nie planujemy swojej przyszłości w długiej perspektywie i nie wiemy, ile czasu będziemy żyć w mieszkaniu, które planujemy kupić – inwestycja ta powinna być dobrze przemyślana. Jeśli już decydujemy się wydać pieniądze, bądź zaciągnąć kredyt, na nieruchomość, warto wszystko dokładnie przeanalizować. Nie tylko to, jak będzie nam się mieszkało w tej okolicy, w tym mieszkaniu, ale czy to będzie inwestycja opłacalna w przyszłości – mówi nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Budowlanego DOMBUD z Katowic.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, możemy liczyć na nieco niższe ceny, niż wybierając nowiutkie mieszkanie od developera. Takie krążą powszechne przekonania. Prawda jest taka, że często mniej zapłacimy tylko za mieszkanie, które wymaga generalnego remontu. Suma sumarum, wydamy mniej więcej tyle samo. Różnica jest w tym, że mieszkanie od developera będziemy sobie urządzać od początku. To tak jakbyśmy malowali obraz na czystym tle, nawiązując do wspomnianej, przykładowej sztalugi. Natomiast generalny remont mieszkania wiąże się z tym, że czeka nas najpierw zamalowanie wszystkiego, co zostawił po sobie poprzedni lokator. A jak to się ma do opłacalności inwestycji?

– Odpowiedź jest bardzo prosta. Za jakie mieszkanie w przyszłości dostaniemy więcej pieniędzy, za odnowione mieszkanie w kamienicy ogrzewanej piecami gazowymi, czy za urządzone od podstaw mieszkanie w nowoczesnym budynku na funkcjonalnym osiedlu?

Oceń ten artykuł

Idealne mieszkanie dla singla

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen

Dodaj komentarz