Ile kosztują wakacje w Polsce?

10/06/2022 Kategorie: Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Czy wakacje w Polsce muszą być drogie – to pytanie zadaje sobie wiele osób? W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, że wakacje za granicą są znacznie tańsze niż te w naszym kraju. Często nie mijamy się z prawdą, gdyż w wielu wakacyjnych miejscowościach przedsiębiorcy windują ceny usług, sprawiając, że niekiedy wakacje w Polsce są droższe niż wyjazdy zagraniczne. Jak to jest z wakacjami w Polsce?

Drogie wakacje w Polsce?

Wakacje w Polsce wcale nie muszą być drogie. Co prawda w internecie znaleźć można wiele informacji o dużych kosztach wyjazdów np. nad morze. Koszt spędzenia wakacji w nadmorskich miejscowościach często jest dużo większy niż np. wakacje w górach. Ma to związek z tym, że nadmorskie miejscowości czerpią zyski jedynie w sezonie. Wiele restauracji czy pubów jest otwarte jedynie latem. Zatem duże ceny są spowodowane tym, że firmy muszą zarobić na utrzymanie całoroczne w czasie krótkiego sezonu. Sezon wakacyjny w Polsce jest znacznie krótszy niż za granicami naszego kraju. W Hiszpanii czy Grecji praktycznie cały rok jest ciepło, a więc taka pogoda przez niemal 12 miesięcy w roku przyciąga tłumy turystów. Polscy przedsiębiorcy nad morzem nie mają takiej możliwości.

Dodatkowo na wzrost cen ma wpływ obecna sytuacja. Rosnąca inflacja sprawia, że wszystko staje się droższe. Wciąż wznoszące się ceny paliw wpływają tak naprawdę na wszystkie aspekty naszego życia, w tym na wakacyjny wyjazd. Nie tylko ze względu na to, że wiele osób wyjeżdża swoim autem, ale również wszelkie usługi są silne związane z transportem. Dowóz towarów w tym sezonie jest dla polskich przedsiębiorców o wiele kosztowniejszy niż ten przed rokiem. Podczas wakacji chcemy się rozerwać w miłej atmosferze. Pamiętajmy, że wszelkie nagłośnienie i oświetlenie to także wysokie koszty prądu, które również w tym roku znacząco wzrosły.

Jak widzimy, wiele czynników wpływa na ceny w polskich ośrodkach wakacyjnych. Przyjmuje się, że za samo zakwaterowanie w popularnych wakacyjnych miejscowościach zapłacimy co najmniej 1000 zł/tydzień. Do tego musimy przeznaczyć minimum 100 zł/osobę na wyżywienie oraz policzyć wszelkie atrakcje, w których będziemy ochoczo uczestniczyć.

Interesującą alternatywą są wakacje z przyczepą kempingową. Wystarczy, że w swoim aucie zamontujemy zaczep samochodowy, który z łatwością kupimy w internecie, np. tutaj: https://dobrehaki.pl/zaczepy-kulowe-c-1967.html, następnie zaczepimy przyczepę i już po kilku chwilach możemy wyruszyć w wakacyjną i ekonomiczną podróż. Unikamy płacenia za drogi nocleg, mamy także wolność w wyborze krajobrazu za oknem, czy lokalizacji naszej przyczepy. Kempingi cieszą się coraz większą popularnością, dlatego na rynku istnieje wiele wypożyczalni przyczep. Dzięki nim nie musimy wydawać wielu pieniędzy na sezonowy pojazd.

Tanie wakacje w ciepłych krajach?

Wakacje w Polsce są dość drogie, jednak te za granicą nie są wcale tak tanie, jak mogłoby się wydawać. Dzieje się tak, gdyż nasza waluta słabnie na tle innych. Dodatkowo pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele hoteli czy restauracji zostało zamkniętych. Firmy, które przetrwały musiały podnieść ceny, żeby utrzymać się na rynku. Weźmy pod uwagę również fakt, że w naszym kraju restrykcje związane z pandemią zostały praktycznie całkowicie zdjęte. W wielu krajach turystycznych wciąż konieczne jest wykonywanie testów. Jeśli okaże się, że po przyjeździe do danego kraju będziemy mieć wynik pozytywny, cały urlop spędzimy na kwarantannie. Zastanówmy się, czy jest to warte ryzyka?

Wakacje w naszym kraju wcale nie muszą być droższe niż te w innych krajach, jeśli będą odpowiednio zorganizowane. Warto pamiętać, że spędzając wakacje w Polsce, wspieramy rodzimy biznes, który ucierpiał w czasie pandemii. Rządowe wsparcie było niewystarczające, przez co wiele firm musiało zostać zamkniętych. Warto wesprzeć firmy, które przetrwały spędzając wakacje w Polsce. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania z bonu turystycznego, co dodatkowo obniża koszt wakacji w naszym kraju.

Oceń ten artykuł

Ile kosztują wakacje w Polsce?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen
  1. Mariola K. pisze:

    Polskie kurorty są niezwykle drogie. Dlatego jeździmy tylko za granicę!

  2. Paweł-ek pisze:

    A ja lubię polskie morze. Dużo płacę, ale w każdej chwili szybko mogę wrócić do domu!

Dodaj komentarz