Ile kosztują zegarki?

24/02/2022 Kategorie: Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Ceny akcesoriów różnią się w zależności od wielu czynników, które nie koniecznie świadczą o ich jakości oraz sposobu wykonania. Niekiedy możemy znaleźć tańsze zamienniki, które będą w naszej ocenie pracować i sprawować się znacznie lepiej od wysokopółkowych. Jednak wiele zegarków droższych marek posiada unikalny wygląd i dodatkowe funkcje, zatem na co zwracać uwagę i ile średnio kosztują zegarki?

Jaki mechanizm w zegarku?

Na cenę zegarka wpływa przede wszystkim jakość i rodzaj użytego mechanizmu. Ponieważ przy produkcji tych akcesoriów najwięcej nakładu finansowego jest skumulowane wokół wykupienia lub samodzielnego wytworzenia werku zegarka. Z tego powodu cena niektórych modeli może być o wiele wyższa, mimo że wyglądem nie odróżnia się od reszty kolekcji. Najtańszy jest mechanizm kwarcowy, który zasilany jest za pomocą wymienianej baterii.

Werki mechaniczne są drugie w kolejności. Dzielą się na:

  • automatyczne naciągi, które napędzane są ruchem ręki, ponieważ podczas noszenia obraca się wahnik i dostarcza energii do naciąganej sprężyny, a dzięki temu cały zegarek pracuje i wskazuje czas,
  • drugie są z ręcznym naciągiem, które zawdzięczają swoją pracę obracalnej koronce, która naciąga sprężynę i zegarek jest w stanie pracować.

Dodatkowym atutem zwiększającym wartość mechanizmu i tym samym zegarka, jest certyfikat Szwajcarskiego Instytutu Testów Chronometrycznych. I nie bez powodu jest tutaj nawiązanie do Szwajcarii, bowiem nawet podchodzenie zegarka może znacząco wpłynąć na jego ostateczną cenę. Najdroższe są zawsze zegarki „swiss made”. To określenie odwołuje się do absolutnie największej jakości. Taka nazwa wynika z tego, że ponad 60% zegarków jest składanych w Szwajcarii, a dodatkowo podobna liczba komponentów jest pochodzenia szwajcarskiego.

Kształtowanie się ceny produktu jest bardzo złożonym procesem, który oparty jest o kilka różnych kryteriów, jakie spełnia produkt. Przede wszystkim należy do nich renoma szwajcarskiego wykonania, ale oprócz tego znajdziemy tram ilość funkcji, materiały, poziom wykonania i design, w jakim jest utrzymany. Nie da się jednoznacznie stwierdzić i oszacować ile dane modele będą kosztować i czy cena się z czasem nie zmieni, ponieważ na całą branżę mają wpływ panujące trendy i nowinki technologiczne.

Marki dobrych zegarków

Zegarkami zaczyna się interesować coraz większa liczba osób, które uważają, że są idealnymi narzędziami do kontroli czasu i dobrymi dodatkami do ubioru, jednak są osoby, które kupują zegarki, aby podkreślić elegancję, powagę w sprawach zawodowych. Jest to jeden z najlepszych atrybutów wykańczających garnitur lub damskie poważne stylizacje. Modele fashion, które są sygnowane logiem prestiżowych projektantów, zaczynają się od 300-400 złotych i mogą dochodzić do kwoty kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Jednak jeśli jesteś fanem wysokiej jakości, prestiżu i klasyki samej w sobie to koniecznie sprawdź wysokiej klasy, odrestaurowane zegarki, których cena zadowoli wielu fanów akcesoriów vintage. Funkcjonalność i wygląd nie odbiegają w żadnym wypadku od nowoczesnych modeli, a cena wynosi od jednego do kilku tysięcy za sztukę.

Oceń ten artykuł

Ile kosztują zegarki?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz