Ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania?

28/12/2021 Kategorie: Domowe finanse, Finanse osobiste
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Nie masz pomysłu na urządzenie mieszkania lub nie jest to obszar Twoich zainteresowań? W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz lub zakupienie przez internet planu aranżacyjnego, który najbardziej przypadnie do gustu. Ile kosztuje taka usługa i czy opłaca się zapłacić? Sprawdzamy!

Ile kosztuje projekt mieszkania u architekta?

Jeśli jesteś zdecydowany skorzystać z usług profesjonalisty, to przede wszystkim musisz pamiętać, że cena często jest uzależniona od nakładu pracy architekta w realizację Twojego zlecenia. Więcej będzie kosztować projekt, który obejmuje duży metraż, w porównaniu do małego mieszkanka. Z tego powodu profesjonaliści przeliczają cenę na metr kwadratowy.

Projekt koncepcyjny może Cię wynieść ok. 50-100 złotych na metr kwadratowy mieszkania. Jeśli interesuje Cię projekt kompleksowy, to będzie zdecydowanie droższy, ponieważ 100-200 złotych na metr kwadratowy powierzchni. Całkowity koszt jest również uzależniony od elementów, który taki projekt będzie zawierał.

  • Projekt kompleksowy – jest to opracowanie pełnego planu aranżacyjnego całego obszaru. Składa się z części koncepcyjnej i wykonawczej. Ma postać kompletu dokumentów, które są dokładnymi wytycznymi dla wykonawców, który będą pracować nad remontem. Zawierają plan instalacji, sufitu, uwzględnione zmiany budowlane, a nawet rysunki mebli i szczegółowe materiałowe zestawienia.

Możesz także zdecydować się na projekt jednego pomieszczenia, jeśli tylko ono jest do remontu. Jeżeli zainteresuje Cię taka usługa, to projekt kompleksowy pokoju dziennego, kuchni lub łazienki będzie się wahał od 400 do 600 złotych. Wedle potrzeby możesz skorzystać z opcji kontrolowania przez specjalistę prac remontowych w Twoim mieszkaniu. Są to dodatkowe usługi. Które także objęte są cennikiem.

  • Projekt koncepcyjny – składa się z propozycji układów funkcjonalnych wraz z wizualizacjami lub innymi opcjami graficznych przedstawiającymi klimat oraz estetykę całego pokoju. Znajdziesz tam podstawowe propozycje materiałowe dla wykonawców, jednak uzupełnione o opis założeń projektowych.
  • Jednorazowa konsultacja – wedle potrzeby możesz skorzystać z jednorazowej konsultacji, która ma charakter czysto doradczy i obejmuje jedynie jedno spotkanie. Cena jest zależna od godziny lub jednostkowo spotkania.

Architekt wnętrz – czy warto?

Przede wszystkim powinno się przeredagować pytanie, ponieważ nie tylko powinno dotyczyć tego, czy warto, ale także czy nasz budżet pozwala na zatrudnienie profesjonalisty, któremu należy zapłacić określoną sumę pieniędzy za jego usługi. Nie posiadając żadnego zaplecza finansowego, warto pozostawić wszystkie zasoby na sam remont lub odpowiednie wyposażenie, które może okazać się zdecydowanie bardziej niezbędne.

Jeśli posiadasz zmysł wnętrzarski, możesz spróbować samodzielnie urządzić pokój lub całe mieszkanie. Dobór odpowiednich dodatków może okazać się czasochłonny, jednak posiadając ograniczony budżet – warto spróbować. Możesz na przykład postawić na podstawowe barwy i klasyczne rozwiązania, które będą pasowały do reszty pomieszczenia i tworzyły z nim jedność. Zastosowanie uniwersalnych obrazów na płótnie będzie lepszą najlepszą opcją, jeśli chcesz ozdobić pokój. Zwłaszcza, jeżeli zależy Ci na szybkiej i łatwej aranżacji.

W dobie internetu o wiele łatwiej jest znaleźć inspirację i pomysł na urządzanie wnętrza. Istnieją również strony oferujące darmowe projekty, jednak należy liczyć się z tym, że nie zawsze będą idealnie dopasowane do warunków naszego mieszkania. Można samemu skorygować wszystkie ewentualne różnice, ale to wymaga posiadania większej ilości czasu i chęci.

Oceń ten artykuł

Ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz