Ile kosztuje przygotowanie stanowiska spawalniczego?

03/02/2021 Kategorie: Przemysł, Technologie
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Pragniesz zatrudnić kogoś na nowe stanowisko? Potrzebujesz zapoznać się z obecnymi wymaganiami co do stanowiska spawalniczego? Interesujesz się najnowszymi zagadnieniami oraz wymaganiami co do powyższego zagadnienia? Czytaj dalej, a na pewno uzyskasz wszystkie niezbędne informacje!

Ile kosztuje przygotowanie stanowiska spawacza?

Przygotowanie powyższego stanowiska należy do zadań pracodawcy oraz nauczyciela. Koszt przygotowania stanowiska zależy od wielkości firmy oraz od nowoczesności danych urządzeń, niezbędnych do wykonywania pracy. Warto zapoznać się z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Gospodarki, aby rzetelnie i z pełną świadomością wiedzieć, czego oczekiwać od kandydata. Z kolei samo stanowisko musi posiadać następujące rzeczy:

  • stół spawalniczy (ceny od 400 do 3000 zł),
  • palnik do spawania (ceny od 350 do 1000 zł),
  • ściany i strop spawalni oraz wnętrza kabiny spawalniczej powinny być
  • pomalowane farbami matowymi (ceny od 120 do 400 zł).

Jakie są wymagania dla stanowiska spawalniczego?

Najważniejszą informacją jest odwołanie się do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych. Warto się z nim zapoznać, ponieważ rozporządzenie obejmuje wszystkie najważniejsze informacje z jakimi powinien zapoznać się zarówno zainteresowany, jak i pracodawca. Na urządzenia oraz cały osprzęt należy mieć odpowiednią dokumentację oraz zezwolenia, z kolei prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby tylko posiadające „Zaświadczenie o ukończeniu
szkolenia”, „Świadectwo egzaminu spawacza” lub „Książkę spawacza”, wystawiane w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach. Od potencjalnego pracownika wymaga się również, aby zapoznał się z zasadami BHP oraz posiadał ważne badania lekarskie. Ponadto powinien on zadbać o odpowiednie środki ochrony ciała oraz koniecznie sprawdzić kurtyny spawalnicze – te umieszczone między stanowiskami oraz kurtyny zasłaniające. Jeśli chodzi o kwalifikacje, to należy upewnić, że odbył on odpowiedni instruktaż w zakresie obsługi urządzeń spawalniczych, a jego nauczyciel upewnił się, że stan techniczny urządzeń pozwala na rozpoczęcie bezpiecznej pracy.

Oceń ten artykuł

Ile kosztuje przygotowanie stanowiska spawalniczego?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen

Dodaj komentarz