Ile kosztuje sztabka złota?

11/03/2024 Kategorie: Inwestycje, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Sztabka złota to najpopularniejsza, obok monet, forma występowania tego kruszcu. Jest często wybierana przez początkujących na ich pierwsze inwestycje w metale szlachetne. Są uniwersalne, dostępne w szerokim zakresie cenowym, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć opcję idealną dla siebie i swojego budżetu. Coraz więcej osób interesuje się inwestowaniem w kruszce – to zrozumiałe, biorąc pod uwagę zmiany na rynkach światowych, inflację i niepewność co do przyszłości. Sztabki złota to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą ulokować swoje pieniądze w bezpiecznym miejscu, jednocześnie wygodnie dostosowując ceny do siebie i swoich potrzeb. Zakup unikalnego produktu może być także początkiem wspaniałej kolekcji.

Sztabka złota – cena

Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jedną, konkretną liczbą. Ceny sztabek złota dostępnych w sklepach zaczynają się na kilkuset złotych, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach – można jednak znaleźć jeszcze droższe opcje. Takie ogromne różnice są podyktowane paroma różnymi czynnikami.

Po pierwsze, najmocniej na cenę wpływa waga czystego kruszcu. Niewielkie sztabki o wadze 1 g to najtańsza opcja, aktualnie zaczynająca się od 300 zł. Oprócz gramów często używa się miary uncji. Zakup metalu o tej wadze to już kwestia ponad 8000 zł.

Żeby ustalić cenę sztabki złota, trzeba oczywiście najpierw określić, jaka jest cena samego kruszcu. W przeciwieństwie do nieruchomości lub różnego typu papierów wartościowych wartość metali szlachetnych jest stosunkowo stabilna, jednak wciąż jest uzależniona od światowej sytuacji. W sytuacjach, kiedy różne wydarzenia powodują zawirowania na rynkach – świetnym przykładem może być wybuch pandemii koronawirusa w 2020 roku – cena złota może znacząco spaść lub wzrosnąć. Obecnie, od dłuższego czasu, utrzymuje się na poziomie 2000 dolarów za uncję.

Kupując sztabkę złota, należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Jest to sam projekt i wykonanie. Niektóre sztabki to klasyczne prostokąty, na których widnieje jedynie nazwa firmy i informacje o próbie metalu. Można jednak kupić wiele unikalnych, ozdobnych produktów, które urozmaicą kolekcję. Sztabki złota, na których widnieją wizerunki zwierząt, ludzi czy roślin to małe dzieła sztuki, wyceniane drożej, niż klasyczne opcje. Ich niezwykły wygląd i możliwość znacznego zwiększenia wartości przez lata sprawiają, że to doskonały pomysł na prezent.

Na dokładną cenę metali szlachetnych mają wpływ także inne czynniki, takie jak stopy procentowe czy siła dolara. Przez to dokładne kwoty często się zmieniają, więc warto dokładnie sprawdzić wszystkie informacje przed zakupem. Najlepiej skontaktować się z ekspertem i ustalić szczegóły inwestycji.

Sztabka złota na prezent?

Czy kawałek błyszczącego metalu może stanowić prezent dla bliskiej osoby? Jak najbardziej. Sztabka złota, nawet niewielka, jest fantastycznym pomysłem na podarunek. Wręczony z okazji ważnego życiowego wydarzenia, takiego jak ślub czy, w przypadku dzieci, pierwszej komunii, stanie się jednocześnie wspaniałą pamiątką. W przeciwieństwie do wielu innych prezentów ten nie zepsuje się, nie znudzi, ani nie zużyje. Zamiast cieszyć przez chwilę, sztabka złota będzie niezwykłą inwestycją na lata. Jej wartość nie zmaleje, tak jak to będzie z gadżetami elektronicznymi czy zabawkami – wręcz przeciwnie, z roku na rok ten prezent może stawać się coraz cenniejszy. Ogromnym plusem jest wspomniana wcześniej uniwersalność, dzięki której można swobodnie wybrać, jaką sumę chce się przekazać.

Cena sztabki złota zależy od wielu czynników, dlatego ważne jest, by dokładnie ustalić, czego się oczekuje. Osoby, które decydują się na pierwszą inwestycję w życiu, muszą uważnie to przemyśleć, a najlepiej skonsultować z ekspertem. Zakup sztabki złota może być odpowiednim wyborem dla każdego, kto pragnie ulokować oszczędności w bezpieczny sposób, ale interesują go jedynie mniejsze kwoty. Możliwe jest rozpoczęcie od tanich produktów o wadze 1-2 g, a następnie przejście do droższych, ozdobnych unikatów. Warto pomyśleć o inwestycji w kruszce – to świetny start. Należy jedynie pamiętać, by dokonywać zakupów jedynie w sprawdzonych miejscach.

Oceń ten artykuł

Ile kosztuje sztabka złota?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz