Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

29/09/2022 Kategorie: Ekologia, Rolnictwo
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Ponad 70% naszej rodzimej planety wypełnia woda, to jednak tej pitnej jest zaledwie 2,5%. Zmiany klimatyczne postępują, a wraz z nimi globalne ocieplenie. Między innymi nagłe susze niszczą wiele słodkowodnych ekosystemów. Jak podają statystyki, nawet 200 mln ludzi cierpi z pragnienia. To przerażające dane. Jako obywatele nie zawsze mamy wpływ na globalne zmiany, ale każdy z nas może małymi krokami zmieniać świat lub po prostu niwelować skutki działalności przemysłowej. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jak można samodzielnie retencjonować wodę.

Jaki zbiornik na deszczówkę?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy warto pod kątem finansowym zdecydować się na zbiornik retencyjny, należy przede wszystkim zacząć od tego, dlaczego warto zainwestować we własne magazynowanie wody. Otóż zbiornik na deszczówkę to ekologiczne rozwiązanie, które:

  • wspomaga wielką retencję,
  • niweluje podtopienia działki i ilość kałuż na posesji,
  • oszczędzamy wodę i pieniądze,
  • ekonomiczny sposób na podlewanie ogrodu.

Warto wspomnieć, że Polska jest na samym dole listy państw Unii Europejskiej pod względem ilości zretencjonowanej wody. Wynika to nie tylko z warunków geograficznych, bo te są niewątpliwie doskonałe, ale z braku właściwej dbałości i magazynowanie wody oraz brak świadomości społecznej. Polacy marnują wodę na potęgę, mimo tego że coraz częściej susze nawiedzają także nasze ziemie.

Przede wszystkim zbyt niskie opady dotykają rolników. Dlatego coraz więcej gospodarstw rolnych inwestuje w tego rodzaju retencję. Dziś nie tylko rolnicy dbają o wysoką jakość sprzętu, kupują sprawdzone oryginalne części zamienne, ale również dbają o stan wód w swoim otoczeniu. – mówi nam ekspert z EDMASZ. Połączenie doskonałych części, które dbają o ekologiczne ciągniki plus doskonała mała retencja – oto dzisiejsza codzienność polskiej wsi w duchu eko.

Na całe szczęście dziś coraz więcej także prywatnych osób decyduje się na własną małą retencję, by w ten sposób akcentować swoje zainteresowanie środowiskiem i ekologią.

Zbiornik na deszczówkę – ile litrów?

Na rynku znajdziemy przede wszystkim dwa rodzaje zbiorników: naziemne i podziemne, które są wykonane z polietylenu. Materiał ten nie przepuszcza światła, chroni także wodę przed gromadzeniem się w niej glonów.

Ważne jest, by do własnych potrzeb dopasować odpowiednią wielkość zbiornika. Producenci najczęściej oferują nam litraże:

  • 750 l
  • 1100 l
  • 1500 l
  • 2000 l

Jak wybrać ten, który zapewni nam optymalną retencję? Szacuje się, że na każde 25m2 powierzchni, z której pobieramy deszczówkę ( najczęściej dachu), przypada 1m3 zbiornika. Łatwo więc policzyć, który będzie najlepszy. Co ważne, takie zbiorniki można z sobą łączyć, więc zawsze możemy zwiększyć litraż zbiornika na deszczówkę. Odpowiedzmy wreszcie na pytanie, ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Zbiorniki naziemne, których montaż nie wymaga wiele wysiłku, są tańsze niż ich podziemne odpowiedniki. Za zbiornik do 1100 litrów zapłacimy około 300 zł. Te pokaźnych rozmiarów wynoszą około 1000 zł. W przypadku zbiorników podziemnych ceny wzrastają o około 1000 zł w zależności od litrażu. Jednak musimy liczyć się z tym, że należy doliczyć do nich także montaż, prace ziemne. Cały koszt może więc wynieść około 5000-6000 złotych.

Jak łatwo obliczyć, już za kilkaset złotych możemy w odpowiedni sposób rozpocząć ekologiczną podróż z retencjonowaniem wody. Jeśli zależy nam na doskonałej aranżacji ogrodu i zakryciu zbiornika, wtedy powinniśmy przygotować co najmniej kilka tysięcy. Warto jednak wybrać takie rozwiązanie, by zadbać o stan wód w naszym otoczeniu, ale także dając dobry przykład innym, w ten sposób edukować społeczeństwo o ważności dbania i oszczędzania wody. Być może zainspirujemy kogoś do zmiany.

Oceń ten artykuł

Ile kosztuje zbiornik na deszczówkę?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz