Ile zarabia stolarz na własnej działalności?
Fach w rękach, kreatywność w ryzach rysunku technicznego, a także doskonała znajomość materiałoznawstwa i designu – to intelektualna i rzemieślnicza mieszanka, która cechuje niejednego stolarza. Mimo rozpędzonej komputeryzacji i robotyzacji przemysłu stolarskiego, wciąż wiele osób ceni sobie kunszt czeladników i mistrzów tej dziedziny, zlecając im niejednokrotnie realizację kosztownych projektów. Jednak, czy taki sielankowy obraz pracy stolarza w dobie kryzysu wciąż ma rację bytu?
Czy stolarstwo się opłaca?
Naturalnie odpowiedź na tego rodzaju pytania stanowi niezwykle trudne zadanie. Dziś wciąż przeważająca część stolarzy to pracownicy etatowi. Dlaczego tak niewielki odsetek fachowców decyduje się na pracę na własnej działalności?
Wydaje się, że niemały wpływ mają takie czynniki jak:
- Skomplikowana biurokracja na start – nie ukrywamy, że w Polsce zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców samodzielne przebrnięcie przez labirynty wniosków, zgłoszeń i zezwoleń może stanowić nie lada zagwozdkę. Co oczywiście może zniechęcić niejednego fachowca o mniejszej smykałce do przedsiębiorczości.
- Ciężar odpowiedzialności – decydują się na własną działalność zyskujemy samodzielność, ale także od tej pory na nas leży ciężar prowadzenia biznesu, jego rentowności, reklamy itp. Jeśli zatrudniamy do tego innych, koszty i obowiązki rosną w lawinowym tempie.
- Samodzielne rozliczanie się z podatków, składek zdrowotnych itp. – to główny powód, dla którego wielu stolarzy wciąż woli pozostać na etacie. Polski system podatkowy nie należy do najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom.
- Brak kapitału na rozpoczęcie działalności i kupno specjalistycznego sprzętu. W pracy stolarza niezbędnych jest naprawdę wiele narzędzi oraz maszyn. Rozpoczynając od profesjonalnych otwornic do precyzyjnego wycinania otworów w drewnie, np. takich: https://wiertools.pl/otwornice-c-15.html, a skończywszy na drogich maszynach CNC czy nowoczesnych tokarkach.
Do tych prawno-ekonomicznych elementów z pewnością należy także dorzucić kwestie psychologiczne. O wiele trudniej jest uwierzyć we własne możliwości i zdobyć się na skok na głęboką wodę. Jednak pod wieloma względami rozwinięcie własnych skrzydeł może okazać się opłacalne.
Wystarczy posłużyć się liczbami. Etatowy pracownik stolarni, w tym wykwalifikowany stolarz zarabia średnio ok. 4000 zł brutto. Nie jest więc to kwota, która byłaby spełnieniem marzeń czeladnika lub mistrza w swoim fachu. Dlatego też wielu stolarzy postanawia świadczyć swoje usługi, wyjeżdżając za granicę, gdzie średnia stawka miesięczna może wynosić nawet około 4000 euro.
W Polsce jednak także można dobrze prosperować, prowadząc własną działalność stolarską. Którzy właściciele stolarni mogą liczyć na duże zyski?
Ile zarabia właściciel stolarni?
Dziś rynek ubożeje w fachowców z prawdziwego zdarzenia, jednocześnie wzrasta automatyzacja pracy. Wydaje się, że konkurowanie z maszyną w produkcji seryjnych mebli mija się z celem. Dlatego warto wciąż podnosić swoje kwalifikacje i wyspecjalizować się w wąskiej dziedzinie.
Mimo wszystko wciąż chcemy czuć się wyjątkowo lub zostać potraktowani indywidualnie, dlatego klienci udają się do sprawdzonych stolarni, by realizować własne projekty kuchni, mebli czy zapytać o budowę schodów czy drewnianej podłogi do własnego domu.
Specjaliści zajmujący się wymagającymi zleceniami, a także posiadający zmysł artystyczny mogą liczyć nawet na zarobki sięgające kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
W ostatnim czasie, w wyniku kryzysu gospodarczego, ale i na rynku deweloperskim ilość zleceń dla stolarzy zmalała, jednak wiele firm, które cechują się elastycznością i inwestują w nowoczesne maszyny stolarskie oraz szkolenia pracowników, nie narzekają na brak umów. Jak zawsze kluczem jest wiedza, doświadczenie oraz doskonałej jakości usługi! Tacy specjaliści obronią się sami, rozwijając skrzydła na własnej działalności.
Ile zarabia stolarz na własnej działalności?
artykul z serii nie wiem ale sie wypowiem