Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – co to za fundusz?

11/03/2016 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Każdy z nas na pewno zastanawia się nad swoją przyszłością, a według wszelkich prognoz na emeryturze Twoje dochody mogą być znacznie niższe. Jeśli chcesz już dzisiaj zadbać o swoją sytuację finansową w przyszłości, powinieneś rozsądnie wybrać konto oszczędnościowe, które będzie doskonałym zabezpieczeniem za kilku lub kilkanaście lat.

Z naszego materiału dowiesz się, gdzie najlepiej odkładać swoje pieniądze. Zapraszamy do lektury!

IKZE – czym charakteryzuje się ten rachunek?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to osobisty rachunek, który powstał z myślą o każdym, kto chce skutecznie oszczędzać swoje pieniądze na emeryturę. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak zatroszczyć się o swoją spokojną przyszłość, to powinieneś pomyśleć o tym już dzisiaj i założyć swoje własne IKZE. To nie jest skomplikowane, ponieważ rachunek mogą założyć nawet osoby w wieku 16 lat, pod warunkiem, że są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jedyne o czym musisz pamiętać to to, że oszczędzać na tym rachunku możesz jedynie samodzielnie. Oznacza to, że nie możesz dzielić konta z inną osobą, na przykład z żoną czy mężem.

Jak założyć swój rachunek IKZE?

Założenie własnego rachunku nie jest skomplikowane. Wręcz przeciwnie, ponieważ wystarczy, że wyrazisz taką chęć i podpiszesz odpowiednie dokumenty a następnie umowę z wybranym przez Ciebie funduszem. Co więcej, dla Twojej wygodny wszystkie niezbędne formularze możesz teraz podpisać online, na przykład na tej stronie internetowej: https://www.pzu.pl/produkty/pzu-ikze. Inną opcją jest umówienie się na bezpośrednie spotkanie z przedstawicielem funduszu lub odwiedzenie najbliższej placówki. Za pośrednictwem Internetu możesz także pobrać wszelkie potrzebne dokumenty, co znacząco oszczędzi Twój czas.

Co zyskasz dzięki otwarciu tego konta?

Zakładając Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego możesz liczyć na szereg korzyści z tym związanych. Przede wszystkim będziesz miał pewność, że gromadzisz swoje środki na bezpiecznym rachunku, dzięki czemu po przejściu na emeryturę Twój standard życia nie obniży się. Możesz także liczyć na ulgę podatkową, ponieważ każdą wpłatę na IKZE będziesz mógł odliczyć sobie w deklaracji podatku PIT. Dzięki tej uldze zapłacisz niższy podatek, a po przejściu na emeryturę będziesz musiał odprowadzić jedynie 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. Jeśli zatem wciąż szukasz skutecznego sposobu na oszczędzanie, IKZE może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Oceń ten artykuł

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – co to za fundusz?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz