Inwestycje w tereny poprzemysłowe

09/03/2017 Kategorie: Aktualności, Gospodarka, Inwestycje, Nieruchomości, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Tereny poprzemysłowe na Śląsku cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Jeszcze do niedawna tego typu lokalizacje nie budziły entuzjazmu, obecnie przyciągają szereg ciekawych inwestycji przemysłowych, mieszkaniowych i handlowych.

Infrastruktura i zasoby ludzkie

Inwestorzy coraz częściej doceniają atuty terenów poprzemysłowych Aglomeracji Śląskiej. Grunty inwestycyjne tego typu mają kilka zalet. Czynnikiem, który przemawia na ich korzyść, jest doskonała infrastruktura. Ponieważ te obszary są wkomponowane w miejską zabudowę, mogą korzystać z gotowej infrastruktury.

Na rozwój inwestycji w tym regionie wpływają duże zasoby ludzkie. Katowice to duży ośrodek akademicki, który każdego roku dostarcza absolwentów kierunków związanych z biznesem. Jednocześnie miasto ma duże możliwości naukowo-badawcze, które sprzyjają inwestycjom opartym na wiedzy.

Więcej niż fabryki i kopalnie

Tereny poprzemysłowe kojarzą się główne z zanieczyszczeniem środowiska i zaniedbaną, mało estetyczną architekturą. Grunty inwestycyjne znajdujące się w takim otoczeniu nie są zbyt atrakcyjne. Tymczasem władze miast należących do Aglomeracji Śląskiej poświęciły bardzo dużo wysiłków na rewitalizację regionu i zmianę jego wizerunku.

Na poprawę sytuacji wpłynęło między innymi rozsądne wykorzystanie środków unijnych, przeznaczonych przede wszystkim  na stworzenie nowoczesnej infrastruktury. Rozbudowano także zielone tereny rekreacyjne, które sprawiają, że aglomeracja stała się bardziej przyjaznym miejscem dla mieszkańców oraz turystów. Warto też pamiętać, że jest to bardzo duży i ważny ośrodek akademicki, który przyciąga wielu młodych ludzi, poszukujących pracy i mieszkań na wynajem.

Renowacja obszarów poprzemysłowych

Wbrew pozorom do najbardziej atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych Aglomeracji Śląskiej należą właśnie obszary poprzemysłowe. Rewitalizacja tych terenów może okazać się stosunkowo opłacalną inwestycją. Przede wszystkim nie należą one to najdroższych działek, jednocześnie zazwyczaj zlokalizowane są w bardzo dobrych punktach.

Warto także brać pod uwagę, że władze miast Aglomeracji Śląskiej patrzą przychylnie na przedsiębiorców, którzy zdecydują się na tereny poprzemysłowe. Trudno się zatem dziwić, że rośnie zainteresowanie tego typu gruntami inwestycyjnymi. Zazwyczaj są one wykorzystywane pod budowę centrów handlowych, pod usługi, a także parki rozrywki oraz inwestycje publiczne.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest

Oceń ten artykuł

Inwestycje w tereny poprzemysłowe

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz