Jak dostać kredyt hipoteczny?

11/12/2020 Kategorie: Finanse osobiste, Kredyty hipoteczne
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Niemal każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu lub domu – najlepiej w cichej okolicy, blisko szkoły, sklepów i przystanków autobusowych, o powierzchni co najmniej 100 m 2, z dużą łazienką i kuchnią w L lub chociaż z wyspą. Tylko za co?

Nie da się ukryć, że m 2 mieszkań drożeje z roku na rok. Według Głównego Urzędu Statystycznego przez ostatnie 10 lat uśredniona cena m 2 mieszkań wzrosła od ok. 3 979 zł do niemal 5000 zł. Najdroższe mieszkania znajdziemy w centrach dużych miast, natomiast te najtańsze – na obrzeżach. Cena za m 2 powierzchni użytkowej może być mniejsza również w przypadku mieszkań do remontu.

Słysząc „kredyt hipoteczny” wiele osób ma przed oczami trzydzieści lat spłacania mieszkania i konieczność zostania w jednym M do końca spłaty. Okazuje się jednak, że kredyt hipoteczny może opłacać się bardziej niż wynajem mieszkania.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne nie są tak wysoko oprocentowane, jak kredyty konsumpcyjne, dlatego banki szczegółowo weryfikują klientów zanim udzielą kredytu hipotecznego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że raty kredytu hipotecznego na przestrzeni lat mogą ulec zmianie – i wzrosnąć nawet dwukrotnie!

Dowiedz się więcej o kredytach hipotecznych

Na oprocentowanie kredytu składa się WIBOR oraz marża banku. Ta druga pozostaje stała, o ile spłata kredytu jest regularna. Nawet jednodniowa zwłoka ze spłatą może powodować naliczanie dodatkowych odsetek.

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offer Rate (stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom) to wartość zmienna. Dane na grudzień 2020 wskazują, że WIBOR jest najniższy od wielu lat – niższy niemal o 1,5 punktu procentowego. Decydując się na kredyt hipoteczny w 2020 roku należy mieć na uwadze, że rata kredytu w następnym latach może wzrosnąć i to dość znacznie.

Kredyt hipoteczny ile wkładu własnego?

Decydując się na kredyt hipoteczny trzeba pamiętać o tym, że banki wymagają wkładu własnego. Najczęściej jest to 10% od kwoty kredytu, jednak niektóre banki wymagają aż 20%!

Dla przykładu, decydując się na kredyt hipoteczny na kwotę 300 000 zł powinniśmy być przygotowani na wkład własny w wysokości od 30 000 do nawet 60 000 zł!

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Pytanie powinno brzmieć raczej – czy warto myśleć o kredycie hipotecznym mając niskie dochody? Nasza odpowiedź – niekoniecznie. Trzeba mieć na uwadze, że comiesięczna rata kredytu hipotecznego to kwota od 500-1200 zł, w zależności od wielkości kupowanego M. Do tego dochodzą opłaty za prąd, gaz, wodę, ścieki itp, co daje łączne opłaty miesięczne w kwocie od 700-1500 zł. Dla osób o niskich dochodach tak duże raty mogą być niemożliwe do spłaty.

Pamiętaj, że banki weryfikują każdego klienta starającego się o kredyt hipoteczny, dlatego nie każdy wniosek o kredyt równa się jego udzieleniu. Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, udaj się do doradcy finansowego. Nieodpłatni doradcy pomogą nie tylko oszacować zdolność kredytową, ale również złożyć wymagane dokumenty do banków. Sprawdzenie zdolności kredytowej nic nie kosztuje, a może pomóc w odpowiedzi na pytanie – czy kredyt hipoteczny jest najlepszym rozwiązaniem.

Źródło: GPW Benchmark. 
Źródło: GUS.

Oceń ten artykuł

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 13 ocen
  1. Adelajda pisze:

    Ja w tym roku zdecydowałam się na kredyt hipoteczny z moim mężem. Czekaliśmy tylko 3 tygodnie i wszystko poszło całkiem sprawnie.

Dodaj komentarz