Jak otworzyć własny sklep zoologiczny?
Miłość do zwierząt może okazać się opłacalną pasją. Dziś opieka nad zwierzęciem na najwyższym poziomie nie jest już tylko trendem, ale również standardem wśród właścicieli pupilów. Dlatego dobrym pomysłem jest połączenie pasji z biznesem i stworzenie własnego sklepu zoologicznego. Czy jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać?
Własny biznes – od czego zacząć?
Wiele osób powie, że własną działalność powinniśmy stworzyć biznesplan. My jednak na początek radzimy gruntowne rozważenie takiej działalności. Podjęta zbyt pochopnie decyzja o własnym biznesie może sprawić, że nie przedsiębierzemy właściwych kroków, szybko się wypalimy. Przede wszystkim zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi na bycie odpowiedzialnym za swoje czyny i finanse. Następnie, kiedy upewnisz się, że własna firma to droga dla ciebie, zbadaj rynek. Zorientuj się, ile w twojej okolicy lub miejscowości jest sklepów, czego w nich brakuje itd. Potem dopiero rozpisz biznesplan. Nie zapomnij, że może on otworzyć ci wiele drzwi do cennych dotacji z urzędu pracy czy tych unijnych. Warto więc się do niego przyłożyć.
Kolejnym krokiem jest określenie, jaki status prawny będzie mieć twój sklep zoologiczny. Masz do wyboru:
- spółkę cywilną,
- jednoosobową działalność gospodarczą,
- spółkę osobową – jawną lub komandytową,
- spółkę kapitałową – spółki z o.o.
Oczywiście najpopularniejszą formą jest jednoosobowa firma. Dlatego, opisując dalsze działania, skupimy się na tej formie działalności gospodarczej.
Każdą działalność należy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do rejestracji będziemy potrzebowali takich danych jak:
- nazwę sklepu,
- siedzibę sklepu,
- określenie przedmiotu działalności.
Dzięki tym zabiegom uzyskamy NIP I REGON firmy. Co ważne, po rejestracji, już kolejnego dnia roboczego możemy rozpocząć działalność naszego sklepu zoologicznego.
Nie zapominajmy, by zgłosić firmę do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u. Sklepy zoologiczne, w których będą sprzedawane zwierzęta, muszą także powiadomić o tym fakcie Powiatowy Inspektorat Weterynarii, który obejmie nadzór nad sklepem. Ważne jest także to, że specyfika sklepu zoologicznego wymaga od właścicieli znajomości ustaw dotyczących ochrony praw zwierząt. Warto poznać ten dokument, gdyż tam znajdziemy wszelkie wytyczne, co do warunków sprzedaży, hodowli, transportu zwierząt – nieodzownych elementów każdego miejsca dla milusińskich.
Asortyment sklepu zoologicznego
Niezwykle ważnym, ale o wiele przyjemniejszym elementem jest wybór odpowiednich produktów, które zagoszczą w twoim sklepie. Warto postawić na coś wyjątkowego, by powalczyć, z obecną już na rynku, konkurencją. Co powinno znaleźć się w sklepie? Przede wszystkim asortyment dla wielu gatunków. Nie ograniczaj się jedynie do zakupu artykułów i żywności dla psów, kotów czy rybek. Pamiętaj o tym, że twój towar ma zjednać ci wielu klientów, nie ograniczaj więc możliwości swojej firmy. Warto więc zadbać o najmniejsze detale, np. o zabawki dla zwierząt, jak np. te: https://allezoo.com.pl/737-zabawki-dla-krolika/, szeroki asortyment kosmetyków także dla ptactwa i gryzoni, a także o wszelkiego rodzaju gadżety, jak smycze czy miski. Im bogatsza oferta, tym lepiej!
Ile zarabia sklep zoologiczny?
Oczywiście trudno orzec, ile jesteśmy w stanie zarobić w tym biznesie. Ważny jest nie tylko szeroki asortyment, ale również lokalizacja sklepu, wysoki poziom obsługi, a także aktualna sytuacja gospodarcza. Warto także nie pomijać odpowiedniej reklamy w internecie, jak i w lokalnych mediach. Im więcej osób o nas wie, tym więcej klientów zajrzy do naszego sklepu. Jak w każdym biznesie, tak tutaj ważna jest pasja, zamiłowanie do tego, co się tworzy oraz determinacja. Sklep zoologiczny to również wielka odpowiedzialność za życie zwierząt.
Jak otworzyć własny sklep zoologiczny?
Kocham psiaki! Może też założę kiedyś własny biznes?
Fajnie, że wskazaliście na znajomość praw zwierząt. Mam wrażenie, że sprzedawcy rzadko je respektują 🙁