Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem?
Cyberprzestępczość – to pojęcie dziś doskonale znane niemal każdemu użytkownikowi telefonu. Jednak wciąż świadomość zagrożeń płynących z nieodpowiedniego i zbyt pochopnego korzystania z tego urządzenia jest wśród Polaków na niezwykle niskim poziomie. W dzisiejszym artykule poznamy nowoczesne technologie, ale i klasyczne metody, które mogą okazać się pomocne, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć telefon. Zastanowimy się także, czy jest bezpieczeństwo wiele kosztuje.
Jak zabezpieczyć telefon przed włamaniem?
Niemal każdy z nas zabezpiecza w odpowiedni sposób swoje mieszkanie czy posesję. Wielką popularnością cieszą się systemy zabezpieczeń domowych oparte na współczesnej technologii. Coraz więcej osób sięga po m.in. nowoczesne zamki drzwiowe, jak np. te: https://zamki-sklep.pl/70-zamki-na-odcisk-palca czy domowy system monitoringu. Z pewnością będą stanowiły one wyzwanie dla włamywaczy, zwłaszcza tych nieobeznanych w technologiach, a także w porę zaalarmują właściciela lub firmę ochroniarską. Takie środki ochrony przed włamaniem to oczywiście produkty godne polecenia, jednak nie tylko na co dzień powinniśmy dbać o nasze nieruchomości czy samochody, ale również o urządzenia z dostępem do internetu, w tym telefony komórkowe.
W Polsce już 96% dorosłych Polaków korzysta z telefonu komórkowego. Aż 70% z nich to użytkownicy smartfonów1. Wśród młodzieży i dzieci jest to z kolei 100% użytkowników tego rodzaju telefonów. Jak widzimy, niemal każdy z nas codziennie wykorzystuje te drobne i poręczne urządzania. Z jakich funkcji najczęściej korzystamy?
- Wykonywanie połączeń i ich odbieranie.
- Wysyłanie wiadomości tekstowych i ich odbieranie.
- Robienie fotografii.
- Przeglądanie portali i stron, np. mediów społecznościowych czy stron informacyjnych.
To jedynie najpopularniejsze z nich, samych wymienionych funkcji, w badaniu przeprowadzonym przez CBOS, było kilkadziesiąt. W tej mnogości zadań i możliwości łatwo się pogubić. Łatwo również zapomnieć o odpowiednich zabezpieczeniach, zwłaszcza smartfonów, które na stałe i nierozerwalnie są połączone z dostępem do internetu. Wbrew wielu kampaniom społecznym, w naszym kraju nadal większość rodaków nie dba o właściwe zabezpieczenie, cykliczne zmiany hasła czy rozsądne surfowanie po sieci. Warto dodać, że 35% użytkowników telefonów zadeklarowało we wspomnianym wcześniej badaniu, że przez telefon dokonuje zakupów i płatności, rezerwuje bilety czy miejsce w hotelu. Są to więc kwestie dotyczące również bezpieczeństwa naszych finansów w sieci. Dlatego, aby nie stracić oszczędności w kilka chwil podczas nierozważnego kliknięcia czy pochopnej instalacji nieznanej aplikacji, warto wiedzieć co nieco o urządzeniach szpiegujących.
Musimy mieć świadomość, że dziś, w dobie globalnej wioski, nie możemy liczyć na pełną anonimowość. Każdego dnia wiele osób bez zastanowienia zezwala wielu aplikacjom na dostęp do galerii zdjęć, wiadomości tekstowych czy głośnika. Co więcej, już sam link wysłany na adres e-mailowy, nieopatrznie przez nas kliknięty, może zainstalować na naszym urządzeniu przyczajone złośliwe oprogramowanie. A stąd już krok nie tylko do kradzieży naszego wizerunku, ale również ważnych danych do logowania czy innych poufnych informacji, jak np. numer PESEL. Na całe szczęście nie jesteśmy tak bezbronni, jak mogłoby się wydawać.
Jak zabezpieczyć telefon przed hakowaniem?
Najbardziej znanym i najprostszym sposobem jest zainstalowanie programu antywirusowego na swoim telefonie. Nie jest to być może doskonała ochrona dla wyjątkowo uciążliwego oprogramowania szpiegowskiego, ale z pewnością antywirus może na wczesnym etapie wykryć wiele zagrożeń. Warto podkreślić, że sygnały płynące z antywirusowych programów wciąż zwracają naszą uwagę na ilość i częstotliwość zagrożeń płynących z wielu miejsc w sieci. Na tej podstawie możemy wysnuć wnioski, w jaki sposób korzystamy z telefonu i w ten sposób zredukować niewłaściwe i pochopne działania on-line. Nie zapomnijmy, by tego rodzaju oprogramowanie pobierać ze sprawdzonych źródeł, np. GooglePlay czy AppStore. Na rynku znajdziemy wiele darmowych programów. Koszt płatnych rozwiązań to zazwyczaj sumy od 40-100 zł.
Kolejnym sposobem na bezpieczne korzystanie ze smartfonów i klasycznych telefonów komórkowych jest surfowanie po sieci VPN. Virtual Private Network zapewnia nam przeglądanie stron, oglądanie filmów czy korzystanie z poczty e-mailowej w sposób anonimowy. Korzystanie z niej również jest darmowe.
Warto również ograniczyć korzystanie z publicznych sieci WI-FI, gdyż to właśnie one często stanowią źródło wielu szpiegowskich oprogramowań. Nie zapomnijmy o aktualizacji naszego telefonicznego systemu operacyjnego.
Na koniec być może najmniej technologiczne rozwiązanie, ale od wieków towarzyszące człowiekowi i zawsze bezpłatne. Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem? Po prostu, korzystając z telefonu, nie wyłączajmy myślenia. Warto w codziennym pędzie życia poświęcić chwilę, kiedy otrzymamy podejrzaną wiadomość lub gdy aplikacja prosi o dostęp do naszych danych. Być może chwila zatrzymania pomoże nam uniknąć nieprzyjemności czy utraty środków na koncie.
1 Żródło: https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2021/K_116_21.PDF, dostęp na dzień publikacji.
Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem?
W mojej ocenie to nie da się zabezpieczyć telefonu przed szpiegowaniem, przecież cały czas nad odsłuchują i zbierają o nas dane, a my się na to zgadzamy w zamian za używanie całej tej technologii….. Dramat