Jak zamaskować rurę od gazu w kuchni?

24/03/2021 Kategorie: Nieruchomości, Technologie
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Rury to nieodłączna część naszego mieszkania – dostarczają nam one wszelkich dóbr, które niezbędne są człowiekowi. Zdarza się, że mogą psuć ogólny wygląd naszego pomieszczenia, wtedy chcemy je jakoś ukryć. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak zamaskować rurę od gazu w kuchni? Oraz jak ukryć rury? Czym udrożnić rury? Zapraszamy do lektury.

Jak ukryć rury?

Rury gazowe w swoim domu możesz teoretycznie zabudować, jednakże na własne ryzyko. Pamiętaj o tym, że zgłoszenie kontroli instalacji gazowej jest obowiązkowe, aby była ona przeprowadzana – występuje ona przeważnie co najmniej raz w roku, dlatego cały proces może niezwykle ryzykowany. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż powodem jest prawo budowlane. Określa ono, jak powinna wyglądać zabudowa rur od gazu – wymogi bezpieczeństwa wymuszają na Tobie, aby była ona łatwo dostępna. Czy możesz odnaleźć kompromis? Możesz ją na przykład obudować dekoracyjną osłoną. Najłatwiej jest ukryć piony kanalizacyjne, ponieważ nie jest obowiązkowy do nich dostęp podczas kontroli. Jedyne o czym musisz pamiętać, to łatwe dojście do zaworów. Najtrudniejsza sprawa, to ta z rurą gazową, ponieważ obudowa musi zostać tak zrobiona, aby nie ograniczała dostępu oraz wentylacji rury. Możesz na przykład użyć osłony z poliwęglanu – zakryje ona całą rurę z łatwością. Jest dosyć tania, bo możesz ją kupić nawet od 20 zł. Droższą alternatywą jest osłona z płyty fornirowej – również łatwo dostępna. Z pewnością najtańszą wersją jest zakup osłony z tektury – jej ceny zaczynają się od 10 zł. Musisz się upewnić, że rura nie jest uszkodzona, a najlepiej ją udrożnij – nie zalejesz wtedy niespodziewanie ani swojego domu, ani domu sąsiada. Inną polecaną alternatywą jest kupno listwy maskującej ze strony Akre.

Czym udrożnić rury?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na udrożnienie domowej kanalizacji, jest z pewnością użycie domowego przepychacza. Wystarczy, że odpływ zalejemy wodą, przyłożymy do niego przepychacz i zaczniemy energicznie dociskać. Czynność powinniśmy powtórzyć kilkukrotnie. Zasysane tym sposobem powietrze i woda powinny usunąć zator.

Pomocne mogą okazać się również specjalne środki chemiczne. Korzystając z nich, musisz przestrzegać ściśle instrukcji producenta, ponieważ substancje w nich zawarte są mocno żrące. Powinieneś także uważać z ilością proszku, gdyż zbyt duża jego ilość może sprawić, że docierając do miejsca zatoru, skamienieje. Wtedy sytuację może uratować profesjonalny sprzęt, ale to wiąże się z wezwaniem hydraulika. Jak widzisz, udrożnienie rur to podstawa, jeżeli chcesz je zasłonić. Nie chcesz przecież, aby rury przeciekały, prawda?

Oceń ten artykuł

Jak zamaskować rurę od gazu w kuchni?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen

Dodaj komentarz