Jak zapanować nad swoimi finansami za granicą? Podpowiadamy

22/09/2021 Kategorie: Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Organizacja podróży zagranicznej to nie lada wyzwanie. Musimy zaplanować wiele kwestii, w tym także nasz budżet wyjazdowy. W końcu za granicą na nic zdadzą się nam złotówki, dlatego też musimy przygotować się na płacenie w innej walucie. Jaki sposób płatności będzie najkorzystniejszy? Jak zarządzać wydatkami podczas podróży? 

Planowanie podróży zagranicznych pod kątem finansowym to sprawa, o której często się zapomina. Cała ekscytacja związana z wyjazdem często przysłania nam tego rodzaju praktyczne kwestie. A przecież jakakolwiek eskapada zagraniczna wiąże się dla nas, Polaków z koniecznością płacenia w innej walucie. Warto więc zdawać sobie sprawę, że jakiekolwiek transakcje związane z przewalutowaniem oznaczają także dodatkowe wydatki. Często mogą być one naprawdę całkiem spore. Jak więc płacić za granicą, by wykonywanie transakcji wiązało się z jak najmniejszym kosztem? Jak mieć wydatki pod kontrolą? Dowiemy się tego razem z portalem pieniadzezagranica.pl

Czy za granicą opłaca się płacić gotówką? 

Dawniej nikt nie zastanawiał się, jak płacić za granicą. Przed podróżą każdy szedł po prostu do kantoru i wymieniał konkretną kwotę na walutę kraju docelowego. Czy dziś, w czasach, kiedy to płatności mobilne są tak mocno rozwinięte, wciąż się to opłaca? Zależy, jak na to spojrzymy. Pod względem finansowym, rzeczywiście nie jest to najgorszy pomysł, ponieważ przy korzystnym kursie nie zapłacimy za taką wymianę dużo. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo, to gotówka wypada tu już dość słabo.

Duża kwota pieniędzy w portfelu podczas podróży to ogromne ryzyko. A co jeśli go zgubimy lub zostanie on ukradziony? W turystycznych miastach prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest naprawdę duże. Podczas podróży gotówka będzie nam potrzebna jedynie do zrobienia zakupów na targu, czy plaży, dlatego zabierzmy ze sobą jedynie niewielką kwotę. 

Płatność kartą za granicą — jaki sposób jest najkorzystniejszy? 

Płatności mobilne powoli prześcigają swą popularnością te gotówkowe. A to dlatego, że są łatwe, szybkie i niezwykle wygodne — także w podróży. Bez wątpienia płacenie kartą za granicą jest rozwiązaniem, które zapewnia największy komfort i bezpieczeństwo. Jednak sposobów takich płatności mamy przynajmniej kilka i może być to między innymi płatność:

  • kartą debetową
  • kartą walutową
  • kartą kredytową
  • kartą Revolut. 

Wszystkie szczegóły na temat każdej z tych metod znajdziemy w artykułach dostępnych na pieniadzezagranica.pl. Teraz jednak zastanówmy się nad tym, która z nich jest najkorzystniejsza. Już na samym początku warto zaznaczyć, że dwie z powyższych opcji są całkowicie nieopłacalne. Mowa tu o karcie debetowej i kredytowej. Prowizje związane z płatnościami w innej walucie będą bowiem w tym przypadku ogromne. 

Jeśli chcemy zapanować nad naszymi finansami w podróży, najlepiej załóżmy przed wyjazdem konto walutowe. To bardzo proste, możemy zrobić to po poprzez nasze konto mobilne. Dzięki temu nie będziemy musieli płacić za dodatkowe przewalutowania. Drugą ciekawą opcją jest aplikacja Revolut. W podstawowej wersji jest ona zupełnie bezpłatna i umożliwia płacenie w większości walut. 

Wydatki pod kontrolą — czyli jak zarządzać budżetem z głową?  

Panowanie nad finansami za granicą to nie tylko unikanie opłat za przewalutowanie i wybór najlepszych sposobów płatności. Aby mieć wydatki pod kontrolą, warto je też dokładnie monitorować. Podczas urlopu nietrudno jest się zatracić, a kupowanie zupełnie niepotrzebnych rzeczy to standard. Zwykle jednak kończy się to wyrzutami sumienia i złością na siebie — bo w końcu można by było wydać te pieniądze znacznie rozsądniej.

Portal pieniadzezagranica.pl przypomina nam jednak, że zarządzanie budżetem nie musi być wcale trudne. Obecnie istnieje wiele świetnych aplikacji, które pozwalają nam monitorować wydatki. Dobrym sposobem jest także śledzenie ich bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku. 

Oceń ten artykuł

Jak zapanować nad swoimi finansami za granicą? Podpowiadamy

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz