Jakie buty do pracy na dachu?

06/08/2021 Kategorie: Przemysł, Rynek pracy
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Według PIP najczęstszym powodem wypadków w pracy na wysokościach jest… poślizgnięcie. Nie jest to żadna nowość – w końcu niestabilna powierzchnia stwarza mnóstwo zagrożeń. Tak samo poważnie należy potraktować wybór właściwego wyposażenia. Nie wiesz, jakie wybrać buty do pracy dachowej? Nie możesz zdecydować się co do materiału? Zastanawiasz się, jak dbać o takie buty? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego.

Jaki materiał wybrać?

Buty do pracy na dachu muszą odznaczać się wyjątkową wytrzymałością, a przede wszystkim bezawaryjną przyczepnością. Wiedzą o tym wszyscy dekarze i ogólnie osoby pracujące na wysokościach. Chodzenie po dachu jest szczególnie niebezpieczne. Dodaj do tego długie godziny, które zwiększają szanse na pojawienie się złej pogody. Priorytetem jest zatem bezpieczeństwo pracownika.

Jak zatem wybrać dobre buty? Odpowiedź nasuwa się sama – wybierz przede wszystkim buty antypoślizgowe, o solidnej podeszwie. To zadanie nie jest przeznaczone dla typowych butów sportowych czy półbutów niemających odpowiedniej budowy, a z całą pewnością nie jest to zadanie dla sandałów lub klapek, które wybierasz w niedzielę.

Jak temu zaradzić? Do wyboru masz:

  • poliuretan – są powszechnie stosowane do każdego rodzaju obuwia. Materiał bardzo popularny dzięki swojej lekkości i elastyczności,
  • kauczuk – podeszwy tego typu są miękkie i lekkie, a co ważniejsze, niezależnie od warunków zachowują swoją przyczepność przy dachowych warunkach. Materiał jest odporny na zdzieranie się oraz doskonale amortyzuje poruszanie się po nierównej powierzchni.

Na dodatek, powyższe materiały mają dostatecznie grubą strukturę, aby chroniły w najwyższym stopniu stopy przed intensywnym ciepłem bijącym z dachu.

Jak konserwować buty?

Chyba nie trzeba Ci mówić, że o buty robocze należy dbać z najwyższą starannością – zresztą tak jak o każdy element odzieży roboczej. Dobrym sposobem jest to, aby przed pierwszym włożeniem butów zabezpieczyć je dobrą pastą do butów lub impregnatem adekwatnym do danego materiału.

Tego rodzaju buty należy też systematycznie czyścić – zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Pamiętaj też o podstawowych czynnościach! Przypilnuj, aby buty zawsze dokładnie zasznurować. A podczas zdejmowania konieczne dobrze je rozsznuruj.

Źródło fotografii: Flickr.com autor: Marcin Stępień

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w ostatecznym wyborze. Niepewny grunt wymaga wyjątkowo mocnej przyczepności. Istotna jest też wytrzymałość materiału i komfort dla stóp. Jest to absolutna podstawa, umożliwiająca poprawne i spokojne wykonywanie pracy wysokościowej.

Oceń ten artykuł

Jakie buty do pracy na dachu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz