Jakie zegarki zyskują na wartości?

28/02/2022 Kategorie: Biznes, Przemysł
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Czas to pieniądz, a jak inwestować w zegarki? I przede wszystkim, czy to się opłaca? Wiele osób zadaje sobie pytanie czy branża zegarmistrzowska jest tego warta i czy na pewno jest to obszar, który przyniesie korzyści finansowe. Podejmowanie ryzyka potrafi się opłacić, jednak nie każdy jest stworzony do do tej branży i potrafi się w niej odnaleźć. Jak wygląda inwestowanie w zegarki?

Wycena zegarka

Tym co jest niezbędne do inwestowania w zegarki i prowadzenia wyceny – jest wiedza. To istoty element każdego procesu, niezależnie od dziedziny w jakiej się poruszasz, czy są to nieruchomości, auta itp. Nabywanie doświadczenia i kompetencji w dziedzinie zegarmistrzostwa jest niezwykle ważne. Do tego esencjonalna jest znajomość różnych marek, modeli i ich cech charakterystycznych, ponieważ to pozwoli Ci odróżnić wiele warty oryginał od starannie stworzonej falsyfikacji.

Nie zatrzymuj się w miejscu i stale pogłębiaj swoją wiedzę, ponieważ dzięki temu będziesz w stanie w przybliżeniu oszacować wartość zegarka i jego potencjału. Jeśli zegarki są Twoją pasją to będzie Ci zdecydowanie łatwiej przyswajać wiedzę na temat historii zegarmistrzostwa i przełomowych rozwiązań. A nawet będziesz w stanie uczyć się zasad działania mechanizmów i zgłębiać tajniki sztuki zegarmistrzowskiej. To będzie zawsze działało na Twoją korzyść!

Wycena zegarka zaczyna się już z chwilą rozpoczęcia poszukiwań zegarka. Dlaczego? Ponieważ aby znaleźć ciekawy model trzeba się bardzo mocno natrudzić, a do tego wymagana jest już wiedza. Dodatkowo dobrze jest obserwować kolekcje limitowane, które szybko wyjdą z obiegu, a wiele osób będzie chciało je kupić. Wówczas taki model jest więcej wart, jednak nie dotyczy to wszystkich limitowanych – należy wybrać te, które będą miały widoczną popularność.

Cały proces skupia się na umiejętnym obserwowaniu rynku, a przede wszystkim szacowaniu ile zalet ma zegarek, jakie są jego cechy charakterystyczne i ile będzie wart w ostatecznym rozrachunku. Są to elementy bez których nie będzie możliwe odpowiednie oszacowanie, czy inwestycja się opłaci, czy też nie.

Zegarek jakiej firmy?

Nie ma jednej firmy, w której zegarki najlepiej i najbezpieczniej byłoby zainwestować. Czasomierze takich marek jak Rolex, Patek Philippe, Vacheron Constantin maja od razu bardzo dużą wartość inwestycyjną. Jednak nie oznacza to, że wśród marek z niższej półki cenowej nie znajdziesz wartościowych perełek, które okażą się inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę!

Najwyższe wartości potrafi osiągnąć model będący składową kolekcji limitowanej, którą wypuszcza prestiżowy producent. Bardzo często wartość na rynku wtórnym, jaką ostatecznie osiąga zegarek, potrafi kilkukrotnie przewyższyć cenę rynkową, którą ustalił producent. Podobną popularnością cieszą się modele, które nawiązują bezpośrednio do historii marki lub bardzo ważnych wydarzeń ze świata kultury i popu. Często na potrzeby takiej kolekcji tworzone jest jedynie kilka egzemplarzy i kolekcjonerzy z całego świata są w stanie wydać naprawdę wiele, aby posiadać taki model w swoich zbiorach.

Oceń ten artykuł

Jakie zegarki zyskują na wartości?

Oceń
Ocena 2/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz