Jakie zmiany dla przedsiębiorców w 2016?

10/02/2016 Kategorie: Aktualności, Biznes, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Nowy rok przyniósł spore zmiany dla przedsiębiorców. Jak się okazuje nie wszyscy jeszcze przyjęli do wiadomości, że nowe prawo podatkowe niesie za sobą spore korzyści, z których warto skorzystać.

polski przedsiębiorca

Fotografia Flickr.com CC 2.0 : Cristiano Betta

Największą korzyścią dla przedsiębiorców są ulgi dla innowacyjnych metod, wykorzystywanych w przedsiębiorstwach. W nowym roku warto korzystać z dopłat na działalność badawczo-rozwojową. Poza tym sporym ułatwieniem jest rezygnacja z uzasadnienia korekty rozliczeń. Praktycznie wszystkie zmiany niosą spore korzyści dla przedsiębiorcy.

Ulga dla innowacyjnych przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy do tej pory nie inwestowali ogromnych pieniędzy w innowacyjne i nowoczesne projekty. Jednak ma się to zmienić za sprawą ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Do końca 2020 roku takie inwestycje powinny pochłonąć 1,7% PKB. Ta zmiana daje przedsiębiorcy możliwość odliczenia nawet 30% kosztów wprowadzenia innowacyjnych metod. Aby uzyskać takie dofinansowanie należy jednak podpisać umowę z jednostką badawczą, która przeprowadzi konieczne ekspertyzy. Czy taka ulga zachęci polskich przedsiębiorców do inwestowania w nowoczesne rozwiązania, okaże się w ciągu kilku najbliższych lat.

Nowy wygląd PIT-11

Jakie zmiany w podatkach w 2016 roku czekają nas, jeśli chodzi o formularze? Od pierwszego stycznia tego roku zmianie ulegają blankiety PIT-11. W nowych wzorach przedsiębiorca musi wpisać dochody pracownika oraz określić to, czy pracownik jest rezydentem naszego kraju. Korzystna nowelizacja dla przedsiębiorców jest taka, że będą mogli w koszty prowadzonej działalności wrzucić utworzenie zakładowego przedszkola lub klubu dla dzieci. Firmy mogą również finansować firmę z zewnątrz, która zajmuje się opieką nad dziećmi. Jest to duże ułatwienie dla firm, która zatrudnia wielu rodziców małych dzieci. Poza tym rodzice, którzy będą mogli pozostawiać dzieci pod opieką w miejscu swojej pracy na pewno będą odczuwali większe poczucie bezpieczeństwa.

Zmiana terminu zwrotu VAT

Dotychczasowy termin zwrotu VATu zmienia się na 30 lub 40 dni. Czas zwrotu uzależniony jest od tego, czy kupujący zapłaci fakturę, korzystając z systemu rozdzielonych płatności.

Brak korekty rozliczeń

Do tej pory było tak, że wszelkie korekty rozliczeniowe wymagały podania uzasadnienia. Bez tego dokumentu korekta w ogóle nie była barana pod uwagę. Nowe przepisy, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku upraszczają całą procedurę. Dołączenie uzasadnienia korekty do dokumentacji jest już zbędne.

Kosmetyczne zmiany w przepisach o VAT

Zmiana dotyczy sposobu odliczania podatku produktów wykorzystywanych nie tylko w ramach prowadzonej działalności. Dla przedsiębiorców oznacza to to, że powinni proporcjonalnie odliczać podatek od zakupu danego towaru, który wykorzystywany jest w ramach prowadzonej działalności i poza nią. Proporcje można ustalić na zasadzie liczby godzin użytkowania danego towaru, liczby osób, które z niego korzystają lub na podstawie obrotów rocznych. Przeczytaj o zmianach dla przedsiębiorców w serwisie Fakturownia.

Zaznajomienie się i korzystanie z tych zmian jest bardzo użyteczne. Przede wszystkim pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. A dla wielu przedsiębiorców czas to pieniądz – tym bardziej należy korzystać z noworocznych zmian.

Oceń ten artykuł

Jakie zmiany dla przedsiębiorców w 2016?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz