Karne odsetki pod lupą Ministra Finansów. Nowe regulację będą korzystne dla kredytobiorców?

07/04/2014 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Działania Resortu Finansów mają ukrócić nadmierne obciążanie klientów karnymi odsetkami. Planowana zmiana przepisów ma dotyczyć zarówno kredytów jak i pożyczek pozabankowych.

Mateusz Szczurek (Minister Finansów)

Ministerstwo Finansów zamierza narzucić limity dotyczące płacenia karnych odsetek. To dodatkowe koszty, które muszą pokrywać osoby nie regulujące na czas swoich zobowiązań. Obecnie w przypadku pożyczek czy kredytów stanowiły one ponad połowę zaciągniętej sumy. Nowe przepisy mają ukrócić lichwę i wprowadzić unikalne normy prawne zarówno dla banków jak i firm pożyczkowych.

Nowe przepisy nie odpowiadają instytucjom finansowym

W zmienionych przepisach, karne odsetki nie mogłyby być większe niż sześciokrotna wartość stopy lombardowej NBP. W obecnej sytuacji wynosiłyby więc 24 procent podstawy pozostałej kwoty zobowiązania. Dodatkowo Resort Finansów planuje również, aby ten limit dotyczył też dodatkowych opłat naliczanych przez instytucje, a związanych bezpośrednio z egzekwowaniem nieterminowych płatności.

Planowane nowe regulacje wzbudzają kontrowersje w środowisku zarówno banków jak i firm pożyczkowych. Dotychczasowe przepisy Ministerstwa Finansowych nie dotyczyły bowiem opłat dodatkowych. To koszt między innymi monitorowania płatności, wysyłania zawiadomień oraz wezwań do zapłaty, a także w razie konieczności wizyt domowych.

Zazwyczaj opłaty dodatkowe naliczane przez instytucje finansowe nie tylko pokrywają koszty, ale stanowią też znaczną część zysków czerpanych na klienckich zaległościach. W pewnym stopniu są one straszakiem dla nieterminowych kredytobiorców. Zdaniem ekspertów wprowadzone limity najprawdopodobniej ograniczą działania banków i firm pożyczkowych przy egzekwowaniu spłaty.

Instytucje finansowe argumentują, że obecnie naliczane opłaty dodatkowe wynikają z kosztów odzyskania należności. W przypadku gdy zmienione przepisy wejdą w życie nie będą wstanie skutecznie egzekwować terminowych płatności od pożyczkobiorców. Ich zdaniem może to spowodować hodowanie długów przez klientów i większą niechęć do płacenia rat według wyznaczonego harmonogramu.

Oceń ten artykuł

Karne odsetki pod lupą Ministra Finansów. Nowe regulację będą korzystne dla kredytobiorców?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz