Karta przedpłacona – czym jest i jak jej używać

26/01/2017 Kategorie: Aktualności, Finanse osobiste, Polska
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

W dobie przelewów elektronicznych i transakcji bezgotówkowych często nie zauważamy jak i gdzie znikają nasze pieniądze. Zdarza się, że brakuje nam swego rodzaju zewnętrznej kontroli naszych wydatków, i w takim właśnie przypadku karta przedpłacona, może okazać idealnym rozwiązaniem by zacząć lepiej gospodarować pieniędzmi.

Czym jest i do czego właściwie służy karta prepaid?

W możliwe najprostszych słowach karta przedpłacona to nasza elektroniczna skarbonka, to rachunek, na który możemy wpłacać dowolne kwoty pieniężne z których później z łatwością będziemy korzystać.

Ten typ karty może okazać się użyteczny na wielu płaszczyznach, przede wszystkim pozwala kontrolować wydatki osoby z niej korzystającej, dlatego właśnie jest rozwiązaniem idealnym choćby dla rodziców, którzy mogą wyrobić taką właśnie kartę dla swojej pociechy a wpłacane tam pieniądze traktować jako formę kieszonkowego. Największym plusem takiego rozwiązania jest kontrola nad wydatkami naszego dziecka, dodatkowo możemy odgórnie ustalić dzienny limit transakcji. Dlatego też, jeśli chcemy by nasze maluchy rozsądnie gospodarowały pieniędzmi, warto rozważyć takie rozwiązanie.

Te same funkcje karty prepaid możemy wykorzystać do kontrolowania naszych codziennych wydatków. Wiedząc, że jest jakiś limit będziemy wręcz zmuszeni do wyjęcia z koszyka sklepowego kilu zbędnych produktów.

Dodatkowym atutem korzystania z tego rodzaju karty jest bezpieczeństwo przy zakupach w sieci. Na kartę wpłacamy tylko tyle ile aktualnie potrzebujemy i tylko taką kwotę możemy przeznaczyć na zakupy. Dlatego w przypadku kradzieży danych z karty mamy pewność, że nic, a w najgorszym wypadku niewiele stracimy.
Względy bezpieczeństwa mają też znaczenie w przypadku utraty bądź zgubienia takowej karty. Jeśli przykładowo podczas letniego wypoczynku na plaży, zginie nam portfel całą gotówkę w środku można spisać na straty. Jednak gdy pieniądze przechowujemy na karcie przedpłaconej, nikt kto nie zna numeru PIN, nie będzie w stanie z niej skorzystać.

Jak i gdzie zdobyć kartę prepaid?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w siedzibie banku. Na dzień dzisiejszy już chyba wszystkie lub zdecydowana większość posiada takowe w swojej ofercie.
Najczęściej jest to usługa bezpłatna, lub opłacana jednorazowo – przy wydawaniu karty, zazwyczaj jej to koszt od 15 do 25 zł. Jednak trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami, jeśli np. w danym miesiącu nie dokonamy żadnej transakcji.

Na co trzeba uważać?

Przede wszystkim na różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje. Ustawiając dzienny limit transakcji, godzimy się na to, że nasze pieniądze mogą zostać na krótki czas zamrożone. A to z kolei może okazać się koszmarem w sytuacji chociażby nieprzewidzianej wizyty gości. Dlatego jeśli korzystamy z karty przedpłaconej, pamiętajmy, żeby zawsze mieć zapasy gotówki na czarną godzinę. Czy to „w tapczanie”, czy na koncie osobistym.

Kolejną i ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są bankomaty. Mianowicie może zdarzyć się, że nie z każdego będziemy mogli bezpłatnie skorzystać. A jak powszechnie wiadomo, lepiej unikać aniżeli generować dodatkowe koszty.

W porównaniu do kart kredytowych, gdzie zarządzamy przez cały czas pieniędzmi banku, tu korzystamy jedynie ze swoich wpłaconych pieniędzy, co jest szczególnie przydatne dla osób, które nie potrafią ograniczać się w kwestii finansów.

Oceń ten artykuł

Karta przedpłacona – czym jest i jak jej używać

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz