Kasa czy drukarka fiskalna? Sprawdź, czym różnią się te urządzenia

12/10/2015 Kategorie: Aktualności, Biznes
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Cechą, która różni kasy i drukarki rejestrujące, jest sposób funkcjonowania. Pierwsze z wspomnianych urządzeń może pracować samodzielnie, natomiast drugie do działania wymaga obecności komputera lub terminala komputerowego.

Wybór rozwiązania technologicznego do prowadzenia sprzedaży ma więc ogromne znaczenie. Tym bardziej, że sposób funkcjonowania to nie jedyna różnica.

Czym różni się kasa rejestrująca od drukarki?

kasa fiskalna

Fotografia Flickr.com CC 2.0 | Autor: kleuske

W wielu sytuacjach wybór drukarki wiąże się z chęcią stworzenia większego systemu sprzedaży. Urządzenie będzie współpracowało co najmniej z jednym elementem – komputerem. Niemniej, do zarządzania handlem niezbędne okaże się oprogramowanie sprzedażowe (lub sprzedażowo-magazynowe). Można więc założyć, że zakup drukarki fiskalnej to większy wydatek (niż w przypadku kasy). W zamian przedsiębiorca zyska jednak przydatne funkcje, np. możliwość obsługi od 100 000 do 1 000000 pozycji towarowych czy też opcję wystawiania faktur VAT (w niektórych modelach).

Kasa rejestrująca to zazwyczaj mniejszy koszt. Definiowanie elementów asortymentu odbywa się albo bezpośrednio na niej, albo za pomocą programu sprzedażowego. Kasa jest urządzeniem samodzielnym, więc nie wymaga zastosowania komputera.

Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to pozwoli na pracę z maksymalnie kilkudziesięcioma tysiącami produktów lub usług.

Współpraca z urządzeniami peryferyjnymi

Zarówno kasy, jak i drukarki fiskalne, posiadają interfejsy komunikacyjne. Różnego rodzaju porty lub moduły służą im do współpracy z pozostałymi elementami systemu – tzw. urządzeniami peryferyjnymi. Nietrudno zgadnąć, że im więcej interfejsów, tym lepiej, gdyż daje to użytkownikowi większą elastyczność w kreowaniu stanowiska pracy. Warto jednak pamiętać, że również w tym przypadku występuje istotna różnica.

Drukarka rejestrująca współpracuje zazwyczaj z 2 rodzajami urządzeń: jednostką centralną (komputerem stacjonarnym, laptopem lub terminalem komputerowym) oraz szufladą na pieniądze. Pozostałe elementy systemu są podłączane do komputera. Natomiast kasa fiskalna może współpracować z różnymi urządzeniami peryferyjnymi. Oprócz wymienionych przy okazji omawiania drukarki, są to: czytnik kodów kreskowych, waga elektroniczna, terminal do kart płatniczych czy też drukarka bonowa. Należy podkreślić, że kasa rejestrująca, która ma współpracować z kilkoma elementami systemu jednocześnie, powinna posiadać wiele różnorodnych portów komunikacyjnych.

Trudno powiedzieć, że drukarki oraz kasy fiskalne mają swoje wady i zalety. Wszystko jest raczej związane z tym, w jakim przedsiębiorstwie ma być wdrożone konkretne rozwiązanie. Najlepiej skorzystać z pomocy pracownika sklepu, w którym podatnik chce kupić urządzenie rejestrujące.

Oceń ten artykuł

Kasa czy drukarka fiskalna? Sprawdź, czym różnią się te urządzenia

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz