Kiedy ceny mieszkań spadną?

24/05/2021 Kategorie: Aktualności, Domowe finanse, Finanse osobiste, Wynajem nieruchomości
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Rynek nieruchomości w latach 2020-2021 przeżywa prawdziwy kryzys. Ceny mieszkań spadają nawet 5-7 proc. rocznie. Jakie skutki dla cen mieszkań będzie miała pandemia COVID-19? Kiedy nastąpi przełom i jak wygląda sytuacja w 2021 r. jeśli chodzi o Mieszkanie dla Młodych? Wszystkie aktualne informacje znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

koszt mieszkań na wynajem

Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż?

Wraz z zamrożeniem polskiej gospodarki w 2020 r., nastąpił spadek cen mieszkań w stosunku do poprzednich lat. Zdaniem ekspertów tendencja ta będzie się jeszcze utrzymywać, aż do 2022-2023 r., kiedy nastąpi odbicie cen. Póki co możemy się jednak spodziewać, że ceny mieszkań będą się obniżać, nawet o 7 proc. rocznie i zatrzymają się na poziomie ok. 15-20 proc. niższym od szczytu hossy z przełomu lat 2019-2020. Jednak zdaniem ekspertów ankietowanych przez NBP, odbicie ma nastąpić jeszcze w 2021 r. Podobne prognozy przewiduje również Bank Światowy. Jak będzie naprawdę? Niestety ciężko przewidzieć, ponieważ sytuacja epidemiologiczna stale się zmienia.

Co to wszystko oznacza? Przede wszystkim fakt, że ilość ofert mieszkaniowych oraz zapotrzebowanie na nie zdecydowanie się zmniejszyły. Jeżeli zależy Ci na przeglądaniu sprawdzonych ofert, warto skorzystać z zaufanego serwisu z ogłoszeniami, który zapewni Ci bezpieczne i wygodne przeglądanie dostępnych propozycji. 2021 r. to jednak dobry moment dla osób, które chcą mieszkanie kupić. Ze względu na obniżkę cen, możesz trafić na swoje wymarzone lokum w przystępnej i opłacalnej cenie.

kiedy ceny mieszkań spadną

Mieszkanie dla Młodych 2021 – jak jest obecnie?

W 2018 r. program Mieszkanie dla Młodych został zawieszony. Jednak osoby, które uzyskały wsparcie w jego ramach, nie tracą statusu beneficjentów, a ponadto dalej przysługują im przyznane profity oraz zobowiązania. W miejsce MdM rząd wdrożył w 2019 r. inne programy (Mieszkanie na Start oraz Mieszkanie Plus), jednak żaden z nich nie cieszy się tak dużą popularnością jak Mieszkanie dla Młodych.

Na czym polegają nowe programy? Pierwszy z nich przewiduje dopłaty do kosztu wynajmu mieszkania. Co ważne, musi być to jednak po raz pierwszy zasiedlane mieszkanie, wyłącznie w inwestycji objętej umową podpisaną przed urząd gminy i dewelopera. Program Mieszkanie Plus skierowany jest na wsparcie finansowe dla osób wynajmujących mieszkanie. Biorąc w nim udział, można otrzymać dopłaty z tytułu czynszu oraz liczyć na niższe ceny wynajmu mieszkań. Po 15 latach można również wykupić wynajmowane mieszkanie. W takiej sytuacji różnica między kwotami czynszu będzie liczona na poczet kwoty wykupu.

Oceń ten artykuł

Kiedy ceny mieszkań spadną?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz