Kiedy wymienić okna?

03/03/2021 Kategorie: Finanse osobiste, Handel, Podatki, Przemysł
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Okna to niezwykle istotny element każdego budynku. To one decydują w dużej mierze o izolacji przed wdzierającym się mrozem, czy hałasem. To również od wielkości przeszkleń zależy, ile światła dotrze do każdego pomieszczenia. Warto więc dobrze przemyśleć ich zakup, stawiając przy tym na zaufanego producenta. No właśnie, kiedy wymienić okna? Co powinno wpłynąć na Twoją decyzję? Już wyjaśniamy!

Kiedy wymienić okna? Wtedy, gdy są nieszczelne

Jeśli we wnętrzu Twojego domu nieustannie hula wiatr, a rachunki za ogrzewanie stale rosną, to zdecydowanie powinieneś zastanowić się nad wymianą okien na nowe. To właśnie nieszczelność jest jedną z najczęstszych przyczyn, które skłaniają do takiego zakupu. Czasem może chodzić o strumienie zimnego powietrza w okolicach okna (które powodują przeciągi), a czasem o drobne nieszczelności – skutek jednak zawsze jest ten sam. Bilans energetyczny całego budynku prezentuje się gorzej, zaś rachunki rosną.

Nieszczelność dotyka w dużej mierze starsze okna, które mają wyższy współczynnik przenikania. Do tego dochodzi naturalne „zużycie” okna, skutkujące rozszczelnieniem poszczególnych elementów. Niska jakość ramy okiennej również może wpływać na słabszą izolację. Jeśli do tego dołoży się nieprawidłowy montaż, to problem może okazać się naprawdę duży. Zwłaszcza że nieszczelne okna dokuczają nie tylko zimą. Również latem sprawiają, że pomieszczenia po prostu szybko się przegrzewają.

Kolejny problem: hałas w pomieszczeniach

Dla wielu osób, zwłaszcza tych mieszkających w mieście, kluczowe znaczenie przy wymianie okien może mieć hałas. Ruchliwa ulica, czy dokuczliwi sąsiedzi to tylko niektóre ze szczególnie uciążliwych przykładów. W takich warunkach odpoczynek po pracy jest wręcz niemożliwy! Na szczęście nowoczesne okna dostępne na rynku mogą uporać się z tym problemem. Narzekasz na hałas? Twoje okna posiadają niski współczynnik izolacji akustycznej? W takim razie powinieneś poważnie zastanowić się nad nowym zakupem.

Co powinieneś zatem wziąć pod uwagę, wybierając nowe okna? Przede wszystkim musisz pamiętać, aby dobrać współczynnik Rw okien odpowiednio do natężenia hałasu w danej lokalizacji. Przykład: jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy, to współczynnik Rw nie powinien być niższy niż 35 dB. Dopiero wtedy będziesz mógł odetchnąć pełną piersią, rozkoszując się ciszą wewnątrz swojego domu.

Estetyka, potencjalne uszkodzenia oraz bezpieczeństwo

W jak dużym stopniu estetyka okien wpływa na decyzję zakupową współczesnych konsumentów? O to zapytaliśmy prawdziwego eksperta z Oknoplast – jednego z czołowych producentów nowoczesnych okien na świecie. Oto co nam powiedział:

Coraz więcej osób decyduje się na zakup nowego okna wyłącznie ze względów estetycznych. Dziś stolarka okienna jest rozwinięta na tyle, że pewna wysokość parametrów technicznych (izolacyjności, odporności na włamania, czy uszkodzenia) jest wręcz standardem. Współczesny Klient szuka więc czegoś więcej, czegoś niebanalnego, przykuwającego oko. Zwłaszcza że wybór jest spory: nowoczesne okna drewniane, czy aluminiowe w najróżniejszych kolorach potrafią w sobie rozkochać nawet najbardziej wymagających estetów.

Kolejnym ważnym kryterium decydującym o zakupie nowych okien powinno być bezpieczeństwo. Jeśli Twoje okna nie chronią Twojego domu, to nie warto na nie stawiać. Warto wychodzić z założenia, że lepiej być mądrym przed szkodą. Wprawieni włamywacze potrafią bardzo szybko ocenić, z jaką łatwością mogą sforsować dane okna. Jeśli widzą łuszczącą się farbę, spękane ramy, czy inne ślady wieloletniej eksploatacji okna, to możesz być pewny, że to wykorzystają – oczywiście na Twoją niekorzyść.

Oceń ten artykuł

Kiedy wymienić okna?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 10 ocen

Dodaj komentarz