Do tej pory mężczyzna był żywicielem rodziny, jednakże w ostatnich czasach rola ta ulega osłabieniu. Coraz więcej kobiet ma lepsze wykształcenie co sprawia, że mogą z nimi swobodnie konkurować na rynku pracy oraz dzięki temu zdobywać wyższe stanowiska.

Znika szklany sufit

kobiety i biznesJeszcze do niedawna zjawisko tak zwanego szklanego sufitu było obecne w wielu firmach. Teraz on znika, kobiety awansują szybciej od mężczyzn ponieważ pracodawcy dostrzegają ich zalety. Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn są bardziej odporne na stres, lepiej zorganizowane oraz mniej konfliktowe i lepiej nastawione jeśli chodzi o współpracę w grupie. Jest to bardzo pożądane we współczesnych firmach ponieważ większość z nich stawia na pracę zespołową.

Kobieta głową rodziny

Ostatnie badania GUS pokazują, że kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn. Tylko w zeszłym roku wśród aktywnych zawodowo osób dyplomem wyższej uczelni mogło pochwalić się 3,6 miliona pań natomiast mężczyzn było trochę ponad 2,5 miliona. Kobiety idealnie wstrzeliły się w boom edukacyjne, prawdopodobnie dlatego, że później zawierają związki oraz też później decydują się na rodzenie dzieci.

Biznesem rządzą kobiety

Kobiety nie tylko są zatrudniane i awansują, ale też zagarnęły dla siebie biznes. Pośród wszystkich pracodawców czyli właścicieli firm którzy zatrudniają pracowników jest aż 32 procent kobiet. Jest to nadal niewiele ale jest rosnący trend tego zjawiska. Na razie kobiety zdominowały branżę edukacyjną, opiekę zdrowotną i pomoc społeczną oraz hotelarstwo i gastronomię. Pomimo, że kobiety są ostrożniejsze od mężczyzn w zakładaniu swoich firm to może się niedługo okazać, że to płeć brzydka będzie zajmować się domem.

4 thoughts on “Kobiety awansują szybciej niż mężczyźni. Są także lepiej wykształcone i bardziej ambitne

  1. Nie wyobrażam sobie kobiet pracujących na budowach, stawiających dom czy kopiących rowy. Jest różnica w płci więc jest też naturalna różnica w życiu zawodowym. Kobieta jest do opieki nad domem i rodzenia dzieci.

    • A ja jestem wykształconą, ambitną kobietą. Prowadzę firmę spawalniczo – monterską i śmigam na budowie na równi z całą ekipą. Pracuje wraz z chłopakiem, wiec niech mi nikt tu nie zarzuca feminizmu. Spawam, montuje i nie waze 100 kg, a zaledwie 40. Wciąż się zastanawiam co mają w głowach Ci, którzy twierdzą że kobieta sobie nie poradzi na budowie…

  2. A mi się podoba wizja żony pracującej : ) Cały dzień granie na Playstation, oglądanie telewizji, chodzenie z kolegami na piłkę, a ona jak chce pracować i awansować to przecież nie zabronię ; )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *