Komu przysługuje refundacja peruki?

18/04/2022 Kategorie: Finanse publiczne
Autor: redaktor naczelny
Czytanie tego artykułu zajmie Ci 5 min

Niekiedy posiadanie peruki to jedyne rozwiązanie dla osób, które walczą z ciężką chorobą lub cierpią na schorzenia całkowicie uniemożliwiające naturalny wzrost włosa. Z pomocą przychodzą fundacje i dofinansowania, które ułatwiają zakup wymarzonego akcesorium. Komu przysługuje refundacja i w jakim okresie?

Niezbędna peruka – refundacja NFZ

Przede wszystkim refundacje obejmują leczenie z pomocą chemioterapii oraz schorzenia związane z utratą włosów. Skorzystanie z takich udogodnień może nie tylko poprawić osobie chorej samopoczucie, ale także odbudować dawną pewność siebie. Bardzo istotnym faktem jest to, że peruki są przez obowiązujące prawo postrzegane jako środek wspomagający leczenie. Ten fakt sprawia, że są one refundowane przez NFZ: obejmuje to modele z włosem syntetycznym i naturalnym.

Istnieją limity, które wyznaczają wysokość otrzymywanej refundacji. Wynosi 250 złotych, a modele, które są tańsze, wydaje się całkowicie bezpłatnie. Jeśli spodobała Ci się peruka z włosia naturalnego, która kosztuje 600 zł, to 250 zł dokłada Ci NFZ, a 350 zł musisz wyłożyć samodzielnie.

Co zrobić, aby móc skorzystać z refundacji do peruki przez NFZ? Głównym krokiem jest złożenie właściwego wniosku o zwrot kosztów poniesionych na zakup akcesorium. Masz możliwość przedłożenia takiego dokumentu raz w roku. Termin, od którego rozpoczyna się okres ubiegania się, jest wyznaczany datą wystawienia wymaganego zlecenia lekarskiego.

O refundację możesz ubiegać się co roku, jeśli utrata włosów jest całkowicie nieodwracalna, a choroba – przewlekła. Oprócz chorób nowotworowych do uzyskania pomocy materialnej przy zakupie peruki mogą uzyskać pacjenci, którzy cierpią na:

  • łysienie, na przykład plackowate;
  • uszkodzenie struktury włosów w wyniku wypadku, urazów mechanicznych, poparzeń głowy,
  • stwierdzone nadmierne przerzedzanie się włosów,
  • najróżniejsze genetyczne predyspozycje warunkujące znaczne osłabienie włosów.

Refundacja PFRON

Przy posiadaniu dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność i spełnianiu kryterium dochodowego – możesz również ubiegać się o dofinansowanie z PFRON-u. Wykracza zdecydowanie ponad limit refundacji NFZ, ponieważ może wynieść nawet do 100% wkładu własnego osoby chorującej wyznaczonego w limicie NFZ lub aż do 150% kwoty limitu wyznaczonego przez NFZ, jak i udziału własnego osoby, jednak wyłącznie w przypadku, gdy cena zakupu jest zdecydowanie wyższa od limitu ustalonego przez Ministra Zdrowia.

Jeśli chcesz ubiegać się o to dofinansowanie, to musisz złożyć wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Obowiązkowo musisz załączyć kopie orzeczenia o niepełnosprawności i dowód zakupu peruki. Ze zdecydowaną odmową mogą spotkać się osoby, które mają udokumentowane zaległości wobec funduszu. Nie mogąc skorzystać z żadnej z wymienionych pomocy materialnych – najrozsądniej będzie zgłosić się do organizacji pozarządowych i non-profit.

Jeśli chcesz wiedzieć w co warto inwestować i czy peruki są do tego odpowiednie – odwiedź nasz poprzedni wpis: https://finansowymagazyn.pl/w-co-warto-inwestowac/

Oceń ten artykuł

Komu przysługuje refundacja peruki?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz